Bakan Yerlikaya, Türkiye Barolar Birliği Heyetini Kabul Etti Bakan Yerlikaya, Türkiye Barolar Birliği Heyetini Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Malatya'da iş dünyası, finans sektörü ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği "Fikir Sofrası" toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, ekonominin gidişatı hakkında değerlendirmelerde bulundu ve enflasyonla mücadele konusunda önemli hedefler belirledi.

Yılmaz, Türkiye'nin son 20 yılda ekonomik performans açısından büyük başarılar elde ettiğini belirtti. Ülkenin dünya ekonomisi üzerindeki büyüme hızının oldukça yüksek olduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin istihdam artışı ve kadınların iş gücüne katılımının artması gibi önemli başarılar elde ettiğine dikkat çekti.

Ancak Yılmaz, enflasyon konusunda yaşanan sıkıntılara da değindi. Türkiye'nin enflasyon oranlarının dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Yılmaz, bu durumun ekonomi üzerinde meydana getirdiği sorunları ve zorlukları kabul etti. Bunun üzerine ekonomik politikaları revize etmek için çalıştıklarını ve bu çerçevede enflasyonla mücadele konusunda belirli bir plan ve program hazırladıklarını açıkladı.

Yılmaz, bu programın enflasyonu kademeli bir şekilde tek haneli rakamlara indirmeyi hedeflediğini söyledi. Bu hedefe ulaşmak için para politikalarının güncellendiğini ve mali disiplinin korunduğunu ifade etti. Yılmaz ayrıca, belirsizliklerin ekonominin düşmanı olduğunu belirtti ve Türkiye'nin siyasi belirsizlikleri giderdiğini, politika belirsizliklerini ortadan kaldırdığını ve yatırımların artmasını beklediğini söyledi.

Toplantıya katılan iş dünyası temsilcileri, finans sektörü liderleri ve diğer katılımcılar, Türkiye'nin ekonomik geleceği ve politikaları hakkında görüş alışverişinde bulundular. Programın ana amacı, çözüm yollarını ortaya koymak ve refahı artırmak adına yapılması gerekenleri konuşmak olarak belirlendi.