Kamu kurumu öğretmen alımı yapacak! Kamu kurumu öğretmen alımı yapacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarında kullanılan sistemi değiştirme kararı aldı. Habertürk'ün ulaştığı bilgilere göre, mülakat sisteminde önemli değişiklikler yapılacak. İşte detaylar...

Objektif Kriterler: Mülakat kriterleri artık daha objektif bir şekilde belirlenecek. Öğretmen adaylarına, mülakat öncesi bilgilendirici mesajlar gönderilerek, sorumlu oldukları ders ve konular hakkında bilgi verilecek. Bu sayede adaylar, mülakata daha hazırlıklı girebilecekler.

Kimlik Gizliliği: Her adaya özel bir 'kod' verilecek ve değerlendirme komisyonu adayların kimliklerini bilmeyecek. Adaylar da komisyon üyelerinin kim olduğunu bilmeden mülakata girecekler. Bu sayede mülakat süreci daha adil bir şekilde yürütülecek.

Mülakat Süresi ve Kayıt: Mülakat süresi 45 dakika olarak belirlenecek ve sözlü sınavlar kamera ile kayda alınacak. Bu sayede mülakat süreci daha şeffaf hale getirilecek.

Konu Sınırlaması: Mülakat sırasında adaylara yöneltilen sorular, 14 haftalık konu ile sınırlı olacak. Adaylardan genel kültür soruları beklenmeyecek ve konu dışına çıkılmayacak.

Anında Puanlama: Değerlendirme Komisyonu, adayı mülakat tamamlanmadan puanlayacak ve adaylar mülakat sırasında aldıkları puanı hemen öğrenebilecekler. Puanlama sisteme girildikten sonra değiştirilemeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yeni mülakat sistemi, öğretmen atamalarında daha adil ve şeffaf bir sürecin sağlanmasına yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Yeni sistem, ilk olarak 20 bin öğretmen ataması için uygulanacak ve daha sonra geniş kapsamlı olarak kullanılmaya devam edilecek.