Kamudanhaber- Özel haber

Oktay Yılmaz

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yapılan güncellemeleri kamuoyuyla paylaştı. İstanbul Eyüpsultan'da yaşanan şiddet olayının ardından harekete geçen Bakanlık, öğretmenlere yönelik şiddeti caydırıcı cezaları içeren yeni düzenlemeleri duyurdu.

Tuvalette doğurduğu bebeği çöpe atmıştı, hakim karşısındaki ifadesi kan dondurdu Tuvalette doğurduğu bebeği çöpe atmıştı, hakim karşısındaki ifadesi kan dondurdu

İşte öne çıkan güncellemeler:

Cezalar Yarı Oranında Artırılacak: Öğretmenlere yönelik şiddet içeren olaylarda verilecek cezaların yarı oranında artırılması öngörülüyor. Bu sayede suç işleyenler üzerinde caydırıcı bir etki oluşturulması hedefleniyor.


Hapis Cezaları Ertelemeyecek: Öğretmenlere karşı işlenen suçlarda verilecek hapis cezalarının ertelenmemesi kararlaştırıldı. Bu düzenleme, suçun ağırlığına göre daha etkili bir adaletin sağlanmasını amaçlıyor.


Tutuksuz Yargılanmalar Olmayacak: Öğretmenlere yönelik şiddet içeren suçlarda tutuksuz yargılanma uygulaması kaldırılarak, suçluların adalete hesap vermesi ve suçun ciddiyeti doğrultusunda gereken cezayı alması sağlanacak.


Özel Öğretim Kurumlarında Görev Yapanlar Kamu Görevlisi Sayılacak: Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin, öğrencilere yönelik şiddet olaylarında kamu görevlisi olarak kabul edilmesi ve bu tür durumlarda kamu görevlilerine uygulanan yasal düzenlemelerin öğretmenlere de uygulanması öngörülüyor.