Enflasyon oranları ve artan maliyetler sonucunda 2022 yılında maliyetlerin bir önceki yıla göre tüm giderlerde en az yüzde 150 civarında artması sonucu üreticinin 8 lira 50 kuruştan sattığı çiğ sütün bugün itibarıyla gelen zamdan sonra litre fiyatı 11 lira oldu. 

Ziraat Bankası ve Vakıfbank'tan hesabı olan müşterilerine duyuru! Bu fırsat kaçmaz... Ziraat Bankası ve Vakıfbank'tan hesabı olan müşterilerine duyuru! Bu fırsat kaçmaz...

Yapılan zamdan sonra açıklamada bulunan Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ahmet Erken, süt fiyatının 11 lira olmasının bugünden itibaren etiketlere yansıyacağını belirterek, ''1 Ocak 2023 itibariyle oluşmuş süt fiyatlarının müstahsil fiyatı 11 lira. Artı devlet desteği 50 kuruş. Artı soğutma bedelleri, yapmış olduğumuz girişimler sonucunda belirlenmiştir. 1 Ocak’tan itibaren süt müstahsilleri bu şekilde devam edecektir. Tabii ki bu referans fiyatı. Bundan aşağı olmamak şartıyla oluşan bir fiyattır. Tabii ki çiftlik ve özel şirketlerin farklı fiyatları oluşacaktır. Ama bizim tabanda örgütlü üreticimizin, Ahmet Ağa’mızın, Ayşe Teyze’mizin ineğinden üretmiş olduğu sütün fiyatı, net 11 lira olarak teşhir edilmiştir. Bunun da Türkiye genelindeki üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.'' diye konuştu.