Uzun ve sağlıklı yaşam adına verdiği tavsiyelerle tanınan Prof. Dr. Canan Karatay,  özellikle sporcuların ve gençlerin sık sık tükettiği enerji içeceklerinin alkolden daha zararlı olduğunu söyledi. 

Esenyurt'ta Çocuklar Okula Ulaşmak İçin Çamurlu Yollarla Mücadele Ediyor Esenyurt'ta Çocuklar Okula Ulaşmak İçin Çamurlu Yollarla Mücadele Ediyor

Enerji içeceğinin barındırdığı içerikler nedeniyle bağışıklık sistemini alt üst edecek potansiyele sahip olduğunu söyleyen Canan Karatay, alkolden daha fazla zarar veren enerji içeçeklerine karşı şu sözlerle uyardı:

"Enerji içecekleri insan sağlığı için tam bir zehir. Tüm enerji içeceklerinde bolca mısır şurubu şekeri var. Üstelik diğer kimyasal maddeler de cabası. Bunlar bağışıklık sistemini yok eder, bağırsakların düzenini alt üst eder, beyin fonksiyonlarını bozar. Kısa süreli enerji verir ancak sonra insanı bitap düşürür. Birkaç saatliğine verdiği o sahte, geçici mutluluk ve enerji insanları bağımlı hale getirir"

"Kalbe çok ciddi zararları var. Alkol gibi, hatta ondan daha hızlı bir şekilde karaciğerin yağlanmasına sebep olur. Sinir sistemine alkolden daha fazla zarar verir. Sindirim sistemini de allak bullak eder. Vücut direncini sıfıra indirir, sonra türlü türlü hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmazdır"