Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Marmara Bölgesi'nin hala 1999 yılındaki depremin etkilerini taşıdığını ve olası bir İstanbul depremi için tarih tahmini verdi. 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara Depremi, büyük bir yıkıma neden olmuş ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.

Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın paylaşımında belirttiği gibi, Marmara Bölgesi'ndeki deprem riski halen devam etmektedir ve uzun süre boyunca biriken gerilme enerjisi, büyük bir deprem olasılığını artırabilir. Ercan, "Marmara halen 1999 M7,5'luk depreminin yorgunluğunda. Kuzey kolu kırması için gereken 6 milyarlık giga tonluk gücü toplamadan deprem yapamaz" ifadeleriyle bu gerilmenin hala etkili olduğunu vurguladı.

İŞKUR 2 Bin 178 Temizlik Görevlisi Alımı Yapacak! Başvuru Detayları Açıklandı İŞKUR 2 Bin 178 Temizlik Görevlisi Alımı Yapacak! Başvuru Detayları Açıklandı

Soru üzerine Ercan, Marmara Bölgesi'nin bu gerilme enerjisini toplamasının ne kadar süreceği konusunda "2045'ten önce değil" yanıtını verdi. Bu, Marmara Bölgesi'nde büyük bir depremin bu tarihten önce meydana gelmesinin pek olası olmadığını ifade etti.