Cumhurbaşkanı Erdoğan soruları yanıtladı! İYİ Parti ittifakı takvimi etkileyecek mi? İstanbul adayı belli mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan soruları yanıtladı! İYİ Parti ittifakı takvimi etkileyecek mi? İstanbul adayı belli mi?

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Gazze'deki insanlık dramına sessiz kalmadığını, Gazzelilerin yasa dışı kuşatma altında olduğunu ve masum sivillerin hedef alındığını ifade etti. İsrail'i şiddete son vermeye ve Filistinlilerle kalıcı barış için adımlar atmaya çağırdı.

Ayrıca, Türkiye'nin, Filistin için ve Gazze'deki ateşkesin sağlanmasının ardından kalıcı barışın tesisi için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ve varılacak bir anlaşmanın uygulanmasında garantör olarak sorumluluk alabileceğini belirtti.

Fidan, Türkiye'nin bölge sorunlarını kendi kapasitesiyle çözümlemeye çalışması gerektiğini ve bu çabaların amacının Filistin'in coğrafi bütünlüğe sahip, egemen bir devlet olarak kurulması olduğunu vurguladı. İsrail ve Filistin arasında huzura ulaşmanın iki devletli çözümden geçtiğini söyledi.