17 Mayıs 2018 Perşembe 15:47
MEB, Meslek Liselerini Özel Sektöre Devretmek İçin İlk Adımı Attı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzun süredir hükümetin gündeminde olan ‘meslek liselerinin özel sektöre devri’ konusunda somut adımlar atmaya başlamış, ‘sanayinin kalifiye personel ihtiyacının giderilmesi amacıyla meslek liselerinin özel sektöre devri’ çalışmaları başlatılmıştır.  Eğitim Sen’e ulaşan bilgilere göre, ‘meslek liselerinin özel sektöre devri’ konusunda Gaziantep pilot il olarak seçilmiştir.

Mesleki ve teknik eğitimin temel amacı, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda bireylere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılmasıdır. Ancak hükümetin mesleki eğitime ilgisi, tamamen piyasanın ya da patronların ‘teknik eleman’ ya da ‘ara eleman’ ihtiyacının karşılanması ile sınırlı olmuştur. Bu nedenle MEB, her fırsatta mesleki eğitimin payını yüzde 65’lere çıkarmayı hedeflediklerini açıklamaktadır. 2018 itibariyle mesleki eğitimin payı yüzde 50’yi aşmış durumdadır.

Meslek liselerinin özel sektöre devri ile mesleki eğitimdeki öğrencinin daha çok ‘iş hayatında’ kalması, daha doğrusu daha az eğitim alarak daha fazla ucuz emek kaynağı olarak çalıştırılmasının hedeflendiği açıktır. Hatırlanacağı gibi çıraklık, zorunlu eğitim kapsamına alınmış, çıraklı eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin, haftada bir gün genel meslek dersleri alıp, diğer 5 gün ilgili sektörde çalıştırılmasının önü açılmıştır. Bu öğrencilerinin maaşlarının 3’te 2’si devlet, 3’te 1’i özel sektör tarafından karşılanmaktadır.

Mesleki ve teknik Anadolu lisesi öğrencilerinin son sınıfta yaptıkları stajlara, yine son sınıfta haftada 3 gün beceri eğitimine gönderilen öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’u kadar maaş ödenmektedir. Sadece meslek liseleri özel sektöre devredilmemekte, meslek lisesi öğrencilerinin emeğinin iktidar tarafından patronlara ‘eti senin, kemiği benim’ mantığıyla pazarlanması, patronların ihtiyacı olan ‘ucuz emek kaynağı’ meslek liseleri üzerinden temin edilmektedir. 

Hükümetin ve sermaye çevrelerinin mesleki eğitime yaklaşımı, konuyu bir eğitim sorunu olmaktan çok ihtiyaç duyulan ucuz ve nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması şeklindedir. Onların asıl istedikleri, ‘rekabetçi’, ‘girişimci’, hepsinden önemlisi ‘itaatkâr’ bir işgücü yaratmaktır. Nihai hedef ise, 2018 yılı itibariyle çalışan nüfusun yüzde 67’sini oluşturan ücretli emekçilerin çocuklarının, ait oldukları sınıfa layık görülen eğitimi almaları için meslek liselerine yönlendirilmesi, tıpkı anne-babaları gibi onların da işçi sınıfının potansiyel üyeleri olarak yetiştirilmesidir.

Meslek liseli öğrencileri daha öğrenciyken işçileştiren, bu okullardaki öğrencilerin, içerisinde yaşadıkları toplumu, siyasal yaşamı ve dünyadaki gelişmeleri analiz edebilme gücünü pekiştirmeyen, mesleki eğitimi ucuz ve nitelikli iş gücü oluşturmaya indirgeyen her türlü girişimin karşısında olduğumuz bilinmelidir.

Eğitim öğretim Milli Eğitim Bakanlığı’nın asli görevlerinden biridir. Bu görevin işletmelere devredilmesi kabul edilemez. Her koşulda teorik eğitimlerin okullarda gerçekleştirilmesi, uygulamalı eğitimin ise okulun gözetim ve denetimi altında işletmelerde yapılması gerekmektedir. Eğitim Sen olarak, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da daha iyi bir gelecek yaratabilmek için gençlerimize verdiğimiz eğitimin önemini vurgulayarak eğitimin bütün alanlarında olduğu gibi, mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin yükseltilmesi için kamusal eğitimin tasfiyesinin derhal durdurulmasını talep ediyoruz.

EĞİTİMSEN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cardal 2018-05-17 21:15:25

çok yerinde olur çünkü yüzde 95 meslek liseleri vasıfsız idareciler yüzünden çürümüye ve sadece teorik bilgiyle gün geçirilip mezuniyetten sonra elinde hiç bir ustalık olmayan güyya meslek lisler piyasaya doluşuyor haliyle işssiz kalıyorlar çünkü ustalık yok sadece işin kitab bilgisi ezberletilmiş. ve idarelerin heyfi uygulamalarıylada heder edilmiş nesiller

Avatar
Yasin 2018-05-18 08:58:01

Elhamdülillah,bir yanlıştan daha dönülüyor.İnşaAllah,hükümet bir an önce hayata geçirir ve tüm meslek liseleri ile mesleki eğitim merkezlerini özel sektöre devreder.Bu işin tek çözümü;yani akılcı ve gerçekçi olanı budur.Zira mesleki eğitim Türkiye' de çoktaaaan iflas etmiştir ve mesleki eğitimcicilik oyunu uynanmakta ve milyarlarca TL heba edilmektedir..Kesinlikle kamu sektöründen uzak tutulmalıdır.Ben bir mesleki eğitim merkezi müdürüyüm.Biline.

Avatar
HASAN KAYA 2018-05-18 10:57:29

Doğrusu bu.Geç kalınmış bir karar...Umarım akamete uğramaz...

Avatar
Mmmmmm 2018-05-17 18:35:16

Kendileri meslek lisesi acamayacak kadar aciz olan sanayiciye devlet ne diye okulunu devreder cok sasiriyorum. Madem okadar istekliler zaten devlet cok yuksek tesvikler veriyor acsinlar yeni okul. Kapadite artmis olur. Yoksa al devletin okulunu ayni sayida ogrenciye egitim ver. Istanbuldaki ozel meslek liselerinin nekadar nitelikli olduklarini goruyoruz. Devamsizlik diye birsey yok. Egitim hoc yok. Gostermelik donanim var. Ogrenci yetistirmrk amac degil ucuz isgucu saglamak amaclari