İçerdiği amino asit ile bedeni besleyen yumurtanın bulaşıcı hastalıklara sebep olmaması için tüketilmeden önce işlem görmesi gereken aşamaları Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Şeker açıkladı.

 Kanatlı hayvanlardan insanlara hastalıklar geçebildiğini belirterek, kuş gribine ve bakteriyel hastalıklara dikkati çeken Prof. Dr. Esra Şeker, bu tür hastalıklardan korunabilmebilmenin adımlarını paylaştı.

Kanatlı et ve yumurtanın tüketilmeden önce büyük bir titizlikle yıkanması gerektiğini belirten Şeker, yumurta kabuğunun üzerinde gözle görülemeyen küçük deliklerin bakterilerin girişine neden olabildiğini söyledi.

Kanatlı et ve yumurta ürünlerinin yüksek ısı işlemi gördükten sonra tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şeker, çiğ yumurtadan yapılmış ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirtti:

'Doları olan kaybeder' diyen Necmettin Batırel son tahminini duyurdu: Dolar kuru o rakamı görecek 'Doları olan kaybeder' diyen Necmettin Batırel son tahminini duyurdu: Dolar kuru o rakamı görecek

''En çok gördüğümüz salmonella gibi hastalıklar; kanatlı eti tüketimiyle ve kanatlı yumurtası aracılığıyla bulaşabilen hastalıklar var. Bu hastalıklardan korunmak amacıyla kanatlı etinin yüksek ısıda ısıtılarak tüketilmesi, yumurtanın da aynı şekilde yüksek ısı işlemi gördükten sonra tüketilmesi oldukça önemli.

Özellikle çiğ yumurta ve çiğ yumurtadan yapılmış ürünler tüketilmemeli. Örneğin evlerde hazırladığımız mayonez sosları, dışarıda tükettiğimiz mayonez sosları veya pasta kremaları gibi ürünlerin özellikle hastalıkların yoğun olduğu dönemde tüketilmesini sınırlandırmak önemli

Örneğin marketten evimize getirdik. Bunu buzdolabına kaldırdıktan sonra tüketme aşamasında yıkamamız gerekiyor. Çünkü öncesinde yıkadığımızda yumurta kabuğunun üzerinde bulunabilen, bizim gözümüzle göremediğimiz küçücük delikler bakterilerin girişine neden olabiliyor"