Wisconsin eyaletine gerçekleştirdiği ziyarette açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Biden, Türkiye ve Suriye'de yaşanan depremlerin şiddetlerine değinerek, 100 yılı aşkın süredir o bölgedeki en kötü depremlerden biri olduğunu söyledi.

Joe Biden'ın ilgili açıklamaları ise şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "En düşük emekli maaşı 7.500₺ olacak." Cumhurbaşkanı Erdoğan: "En düşük emekli maaşı 7.500₺ olacak."

“Amerikan halkı adına bir dakikanızı almak istiyorum. Düşüncelerimiz ve dualarımız Türkiye ve Suriye halklarıyla birlikte. Biliyorsunuz can kaybı giderek artıyor. 100 yılı aşkın süredir o bölgedeki en kötü depremlerden biri. Can kayıplarının yasını tutuyoruz ve en derin başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz”

“Deprem inanılmaz derecede güçlüydü, önemli artçı şoklar ve ikinci bir deprem oldu” 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradığımda söylediğim gibi ABD, arama ve kurtarma ekipleri dahil tam desteğini NATO müttefikimize sundu. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve Avrupa'daki silahlı kuvvetlerimiz de dahil olmak üzere Türkiye'nin sahadaki ekiplerine yardımcı oluyoruz” 

 “ABD, Suriye'de insani yardım ortaklarını destekliyor. Ekipman ve yardımla müdahale ediyoruz. İlk günden itibaren arama ve kurtarma görevlerini yürütüyoruz. ABD önde gelen bir bağışçıdır. Bölgeyi kimin kontrol ettiği önemli değil, insan hayatını kurtarmada Suriye'nin tüm bölgelerinde önde gelen bağışçıdır. Bu ihtiyaç anında Türkiye ve Suriye halklarını destekleme taahhüdümüzde kararlıyız”

Öte yandan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 iki yıkıcı depremin ardından, bölgede arama-kurtarma çalışmaları aralıksız devam ederken, bölgeye yardım ulaştırabilmek için vatandaşlar adeta seferber olmuş durumda. 

10 ili etkileyen depremde toplam 12 bin 873 kişi yaşamını yitirirken, 62 bin 937 kişi ise yaralandı.