Lise Öğrencisi Okulun 3. Katından Düşerek Yaralandı Lise Öğrencisi Okulun 3. Katından Düşerek Yaralandı

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun son toplantısının ardından memur maaşlarına yönelik beklenen artışlar netlik kazandı. Toplantı sonucunda alınan kararlar doğrultusunda, milyonlarca memur ve memur emeklisi, 2024 yılında ciddi bir maaş artışına hazırlanıyor. Kurul, Sayıştay Başkanı Metin Yener liderliğinde gerçekleşen toplantıda 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 oranında zam yapılmasını kararlaştırdı.

Ancak bu oranlar, enflasyon farkıyla birleştiğinde çok daha etkileyici bir hâl alıyor. AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, enflasyon farkının da hesaba katılmasıyla ocak ayında memur ve emeklilere yaklaşık yüzde 43'lük bir maaş artışı öngörüldüğünü ifade etti.

Zengin, söz konusu enflasyon farkının, zam oranıyla birleştiğinde memur ve emeklilerin maaşlarında kayda değer bir artışa neden olacağını vurguladı. Şu anki projeksiyonlara göre hesaplandığında, yüzde 15'lik zam oranının enflasyon farkıyla birleşmesi sonucu, ocak ayında memur ve emeklilerin maaşlarının yüzde 43 oranında artması bekleniyor.

2024 temmuz ayındaki zam oranı da uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Zengin'e göre, ikinci altı ayda yüzde 10 oranında zam yapılacak ve bu artış temmuz ayındaki zam oranıyla birleşerek enflasyon farkıyla birlikte hesaplanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, zam kararlarını memur ve emeklilerin enflasyona karşı korunması açısından önemli bir adım olarak yorumladı. Bakan Işıkhan, ocak ayında beklenen yüzde 40-45 arasındaki zam oranının, çalışanların alım gücünü artırarak enflasyonun olumsuz etkilerine karşı bir kalkan oluşturacağını dile getirdi.