Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2022 yılında Türkiye genelinde evlenen çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre artış göstererek 574 bin 358 oldu. Bin nüfus başına düşen evlenme sayısını ifade eden kaba evlenme hızı ise binde 6,76 olarak kaydedildi.

Yıllara göre ortalama ilk evlenme yaşları incelendiğinde, her iki cinsiyette de ilk evlenme yaşının arttığı görüldü. 2022 yılında erkeklerde ortalama ilk evlenme yaşı 28,2, kadınlarda ise 25,6 olarak belirlendi. Erkek ile kadın arasındaki ortalama ilk evlenme yaş farkı ise 2,6 olarak gerçekleşti.

İstanbul'da hava daha da soğuyacak! Meteoroloji duyurdu: Kar geliyor İstanbul'da hava daha da soğuyacak! Meteoroloji duyurdu: Kar geliyor

Kaba evlenme hızının 2022 yılında en yüksek olduğu il, binde 8,15 ile Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa'yı binde 8,14 ile Kilis ve binde 7,88 ile Aksaray takip etti. Öte yandan, kaba evlenme hızının en düşük olduğu il binde 4,69 ile Tunceli olarak kaydedildi. Tunceli'yi binde 4,88 ile Gümüşhane ve binde 5,30 ile Kastamonu izledi.

Bu verilerle birlikte Türkiye genelinde evlenme hızındaki artış ve ortalama ilk evlenme yaşındaki yükselme dikkat çekerken, iller arasındaki farklar da ön plana çıkmış oldu.