33. haftasında lider Trabzonspor, sahasında Fatih Karagümrük ile 1-1 berabere kaldı. Karşılaşmanın ardından SABAH Spor'un usta yazarları Erman Toroğlu, Ahmet Çakar, Bülent Timurlenk ve İskender Günen, zorlu karşılaşmayı detaylıca değerlendirdi. Usta isimler Volkan Demirel ile Abdullah Avcı'nın performansına da dikkat çekerken, penaltı pozisyonu ve hakem Halil Umut Meler'in performansını da yorumladı. İşte gündeme oturan o yazılar...


İSKENDER GÜNEN - BİR PUAN KAZANÇ

Dört haftadır galibiyete hasret bir takım… Kayıp 9 puan… Kendi sahasında Karagümrük maçında hedef mutlak 3 puandı. Gaziantep maçından farklı bir 11 vardı sahada. Nwakaeme ve Abdülkadir Ömür yok... Bakasetas ile Cornelius 11'deydi. İlk 45 dakikalık sürede Trabzonspor'un futbol adına olumlu görüntüleri çok azdı.

Fatih Karagümrük merkezi çok iyi kapattı. İki kenarda da Trabzonspor'a organize olma olanağı vermedi. Hücumda ise Karagümrük çok yetersizdi. Trabzonspor böyle olunca tempoyu da arttıramadı, oyunun yönünü çabuk değiştirmeyi düşünmedi ve kenarlardan adam eksilten hücum girişimleri oluşmadı. İlk yarının son dakikalarında Karagümrük'ün önemli oyuncularından Lucas Biglia'nın mükemmel frikiğinden gol geldi.


İkinci yarı Yusuf Erdoğan ve Cornelius'un yerine Nwakaeme ile Abdülkadir Ömür oyuna dahil oldu. Dorukhan, Vitor Hugo'nun yanına geldi. Denswil maçın başındaki sol bek pozisyonuna geçti. İlk yarıya göre daha fazla rakip alanda görünen özellikle Nwakaeme'nin bireysel becerileriyle getirdiği toplarla pozisyonlar üretilmeye başlandı. Hamsik'in mükemmel pası ve ardından Hugo ile beraberlik golü geldi…


1-1'den sonra Karagümrük'ün hücumda üç kez çok etkili girişimleri oldu. Birinde top direkten geri döndü. Trabzonspor adına bana göre en büyük şans bu maçta Karagümrük'te Emre Mor ve Jimmy Durmaz'ın olmamasıydı. Trabzonspor'un son dört maçı şampiyonluk yolunda kayıp gibi görünse bile alınan bir puan kazanç olarak yorumlanabilir.

Son dakika: Trabzonspor - Fatih Karagümrük maçı sonrası Erman Toroğlu’ndan çarpıcı yorum! Penaltı pozisyonunda...

BÜLENT TİMURLENK - AVCI'NIN TERCİHLERİ!

Salı akşamı Türkiye Kupası yarı final maçı var, "Trabzonspor ikinci hedefi için rotasyon yapar mı?" sorusunun yanıtı şuydu: "3 maçtır kazanamayan Avcı'nın Kayseri kupa maçını düşünmez, önce geçen nisan ayında olduğu gibi bu sezon da 3 puan hasretini sona erdirmek için güvendiği adamlarla yola çıkardı." Avcı sezon boyunca sol bek dışında bir kadro ezberi sağlamış hoca ama dün sahaya çıkardığı 11 sıkıntılıydı. Son haftaların en formda adamı Siopis'in cezası bitmiş kenardaydı, formsuz Nwakaeme dinlenebilirdi ama Kouassi yine yoktu ve Avcı'nın belki de gereğinden fazla sevdiği Djaniny sol kanatta başladı.

Son dakika: Trabzonspor - Fatih Karagümrük maçı sonrası Erman Toroğlu'ndan çarpıcı yorum!

Abdülkadir'in 11'de olmaması, Hüseyin sakatlandığında yedek iki sol bekini de kadroya almayan Avcı'yı zorladı. Pozisyonları kayan oyuncular, Yusuf Erdoğan'ın sol bekteki acemiliği ve iki kanat arasını doldurmayan ev sahibi takımın orta sahası, üstelik de Emre Mor'suz Karagümrük karşısında devre arasına geride gitti. Biglia frikik ustasıdır ama Uğurcan kalitesinde bir kaleci için sıfır refleks şaşırtıcıydı. İlk yarıda 8 hücum geliştiren Trabzon, 45-60 arasında 7 hücumla Volkan Demirel'in takımını boğarken beraberlik golünü de buldu.

Son dakika: Trabzonspor - Fatih Karagümrük maçı sonrası Erman Toroğlu'ndan çarpıcı yorum!
İkinci 45'te 22 hücuma ulaşan Avcı'nın bunu elbette Nwakaeme, en sonunda hücuma desteğe gelen Peres ve Abdülkadir ile yaptığı ortada ama soru: "Bu takım neden ilk 45'i ziyan etti?" Viviano 5 kurtarışla tabelaya etki etti, deplasmanlarda -17 averajı olan Karagümrük son dönemin en iyi savunmasını yaptı… Abdullah Avcı, Cornelius'tan her seferinde kolay vazgeçiyor… Şampiyonluk için Z raporu almadan bir X raporu alıp önce kendi okumalı… 53 orta yapıp bir futbol oynanmaz.

Son dakika: Trabzonspor - Fatih Karagümrük maçı sonrası Erman Toroğlu'ndan çarpıcı yorum!


AHMET ÇAKAR - HALİL UMUT MELER İYİ MAÇ YÖNETTİ

Trabzonspor kazanamama haftasını dörde çıkardı. Gariptir bir ay önce Ali Koç "En iyi futbolu Trabzonspor oynuyor" dedi, sanki nazar değmişçesine Trabzonspor galip gelemiyor, üstelik kötü de oynamaya başladı. Dün gece ilk yarı top Trabzonspor'daymış gibi görünse de düşük tempo, kanatlara inememe, şut çekememe hakimdi. Üstelik ilk yarının son dakikalarında Karagümrük neredeyse bir defa geldi ve golü buldu. Hakem önce penaltı verdi, sonra VAR yardımıyla dışarıya aldı, Biglia da serbest vuruştan harika bir gol attı.


İkinci yarı Nwakaeme ve Abdülkadir değişiklikleri müthiş hareketlilik getirdi. Özellikle ikinci yarının ilk 20-25 dakikası Trabzonspor hem beraberlik golünü buldu hem de önemli pozisyonları harcadı. Fakat bu baskı kimseyi yanıltmasın. Karagümrük yoğun baskı yediği dakikalarda kaptığı toplarla kontratağa çıktı ve iki topu da direkten döndü. Sonuçta Trabzonspor öyle veya böyle şampiyon olacak.Hak ettiler, hak ediyorlar. Belki bu şampiyonluk turunu geçen hafta ya da dün gece atacaklardı ama belli ki birkaç hafta sonrasına kaldı. Hakem Halil Umut Meler çok iyi bir maç yönetti. 45+3. dakikada serbest vuruşu çizginin dışında gösterdi, yardımcısı onu penaltı diye yanılttı ama VAR yardımıyla tekrar doğruyu buldular.


Burada bariz gol şansı var mıydı diye tartışılır, bence yoktu. Top biraz soldan giderken belki bir Trabzonsporlu oyucunun da kademeye girme ihtimali vardı. Son saniyelerde Peres'in, Onur'a yaptığı bir çelme var. Bu çelmeyi Meler'in görmesi imkânsız. Olay da ceza sahası dışında olduğu için VAR müdahalesi mümkün değil.


ERMAN TOROĞLU - DEMİREL, TAKIMI AVCI'DAN İYİ HAZIRLAMIŞ

90 dakika bittiğinde hangi takım kazansa diğerine yazık olurdu. Ama şu var; Volkan Demirel, takımını Abdullah Avcı'ya göre daha iyi hazırlamış. Trabzon'da böyle bir seyircinin önünde ancak böyle futbol oynanırdı. Peki Avcı, rakibinin böyle mücadele edeceğini biliyordu. O ne yapmış? Maalesef takımı iyi hazırlamamış. Trabzon ilk yarıda çok ağır oynadı, ikinci devrede gaza bastı. Ama rakip defansın içine girerek çalım atıp gol atacak alanı bulamadığı için fazla pozisyon olmadı.

Son dakika: Trabzonspor - Fatih Karagümrük maçı sonrası Erman Toroğlu'ndan çarpıcı yorum!
Tamam baskılı gözüktüler, iyi güzel de baskılı oldukları anlarda Karagümrük'ün iki topu direkten döndü. Puan farkını bu kadar açarken Trabzonspor, ya defansı ya da hücumu iyi yapıyordu. Son 4-5 maçtır ne hücumu ne de defansı iyi yapıyorlar. Bu işin aması, fakatı yok. Birinden birini iyi yapacaksın. İkisini de yaparsan mükemmel oluyor. Dün gece sahanın en iyi adamı Halil Umut Meler'di. Penaltı pozisyonunda önce ceza alanı içinde mi dışında mı olduğunu kestiremedi. Penaltıya gitti, sonra doğruyu buldular. VAR zaten bunun için var.

Fenerbahçe, Jayden Oosterwolde’yi kadrosuna kattı! Fenerbahçe, Jayden Oosterwolde’yi kadrosuna kattı!

Son dakika: Trabzonspor - Fatih Karagümrük maçı sonrası Erman Toroğlu'ndan çarpıcı yorum!
Türkiye'de bu VAR ile AVAR'da ne rezillikler olmuş yeni ortaya çıkıyor. Aslında bu olaylara bir kitap yazılabilir, hem de ibretlik olur. Halil Umut Meler'in sakin, kendinden emin çok iyi bir vücut dili var. Dürüst düdükler çalıyor. Düşünün aylardır Türkiye'de hakem rezilliği yaşanıyor. Yalnız sahada değil VAR odalarında da.

Son dakika: Trabzonspor - Fatih Karagümrük maçı sonrası Erman Toroğlu'ndan çarpıcı yorum!

Trabzonspor şampiyon olacak öyle gözüküyor ama seyircisini fıtık ederek. Demek ki puan farkı bu kadar olmasa Avcı'nın takımı kemanın telleri gibi gerilecek. 7. dakikada oyuna giren Yusuf Erdoğan'ı ikinci yarı başlarken zorunluluk olarak mı yoksa sarı kart aldı