Bolu, yaz aylarında serinlemek isteyen ziyaretçiler için bir cennet olma özelliği taşıyor. Şehir, %65 oranında ormanlarla kaplı ve normal şartlarda hava sıcaklığı 40 dereceyi geçmiyor. Ancak bu yıl, meteoroloji verilerine göre Bolu'da son 94 yılın en sıcak yazı yaşanıyor. Özellikle geniş yapraklı ağaçlarda sararmalar meydana gelmiş durumda. Rüzgarın da etkisiyle, bu sararan yapraklar yerlere düşüyor.

"Toprakta Neredeyse Su Kalmadı"

Orman mühendisi Barış Bolat, "Bu dönemde Bolu'da genellikle yaz yağmurları yağardı. Ancak, aşırı sıcaklar yüzünden toprak suya doyamıyor. Yeterli besin alamayan yapraklar sararmaya başlıyor" açıklamasında bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 1 Ekim Açılışında Görüşülecek Konular Neler? İşte Gündem Başlıkları! Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 1 Ekim Açılışında Görüşülecek Konular Neler? İşte Gündem Başlıkları!

"Böcek Zararları da Yaprakların Erken Sararmasına Yol Açar"

Verimin düşüş gösterdiğini, böcek zararlarının arttığını da vurgulayan Bolat, "Bu yıl meyve verimi düşük, hatta bazı meyve ağaçlarında meyve bile yok. Böcek zararları da yaprakların erken sararmasına yol açıyor. Bu konuyu araştırmamız gerekiyor" diye konuştu.

"Yeşilliği Kaybetme Yoluna Gideriz"

Barış Bolat, Bolu'nun yeşil dokusunun tehlikede olduğuna dikkat çekerek, "Eğer bu şekilde devam edersek, ağaçlar kurumaya başlar ve Bolu'nun en büyük cazibesi olan yeşilliği kaybetme yoluna gireriz" uyarısında bulunuyor.

İklimin Kayması ve Etkileri

Bolu'da bu yıl yaşananlar, iklim değişikliğinin Türkiye'yi nasıl etkilediğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Uzmanlar, yaşanan bu dönüşümlerin gelecek için de uyarıcı olduğunu belirtiyor. Özellikle aşırı sıcaklar, kuraklık ve böcek zararları gibi unsurların bir araya gelmesi, doğal yaşamı olumsız etkiliyor.