Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) kapsamında deprem bölgesindeki öğrenciler için açılan 30 bin ek kontenjanla toplam kontenjan 100 bine çıkarıldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik adını taşıyor.

Düzenlemeye göre, 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'daki öğrenciler için İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı kapsamında 30 bin ilave kontenjan ayrılacak. Bu kontenjandan, depremlerden etkilenen illerde birinci dönemi tamamlayan öğrenciler yararlanabilecek.

Toplam kontenjanın yüzde 30'u ayrıldıktan sonra kalan kontenjan, 2023-2024 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere diğer illere dağıtılacak.

Bakan Yerlikaya'dan kararlılık mesajı: Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bunlarla mücadele edeceğiz Bakan Yerlikaya'dan kararlılık mesajı: Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bunlarla mücadele edeceğiz

MEB yetkilileri, son düzenleme ile depremden etkilenen 11 il için ayrılan 30 bin kontenjanın dışındaki 70 bin öğrencinin, kalan 70 ilde dağıtılacağını belirtti. Bu nedenle burslardan faydalanacak öğrenci sayısının arttığı kaydedildi.