Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremin ardından İstanbul için beklenen deprem ile ilgili uyarılarını sık sık yineleyen Prof. Dr. Naci Görür, Marmara'nın içindeki Kuzey Anadolu fayının Kuzey kolunda deprem beklendiğine dikkat çekerek, 160 kilometrelik fayın 3 parçaya ayrılabileceğini söyledi.

Marmara'da 7.2 veya 7.5 şiddetinde deprem beklediğini belirten Naci Görür, beklenen İstanbul depremi için şunları kaydetti:

''Şu anda deprem beklediğimiz yer Marmara'nın içindeki kısmı Kuzey Anadolu fayının Kuzey kolu, bu 160 kilometre bakın! 3 parçaya ayrılabilir.Yani yön itibariyle bir Adalar fayı yaklaşık 40-45 kilometre uzunlukta kırılırsa en fazla 6.9 büyüklükte deprem üretir. Ondan sonra Kumburgaz fayı aşağı yukarı 70 km uzunlukta kırılırsa minimum 7.2 deprem üretir. Tekirdağ fayı ise 7.1 üretir. Tekirdağ parçasının biz 1912 yılında kırıldığını düşünüyoruz, 1912 Şarköy depreminde. Dolayısıyla buranın kırılıp deprem üreteceğini düşünmüyoruz. Buradaki iki fay kırılırsa Marmara'da 7.2'nin üzerinde 7,5'lara varan deprem olur. İstanbul’da deprem sonrası tsunami olabilir. Biz deniz araştırmaları sonrası Düzce için uyarılarda bulunmuştuk.''

ERZİNCAN-BİNGÖL ARASINDA DEPREM BEKLİYORUZ

BİM Aktüel Kataloğu 3 Ekim Salı: Peynir, yoğurt, zeytin, bal, salça, pirinç, mercimek ve daha fazlası indirimde! BİM Aktüel Kataloğu 3 Ekim Salı: Peynir, yoğurt, zeytin, bal, salça, pirinç, mercimek ve daha fazlası indirimde!

DAF'ın Marmara'nın kapısına dayandığını söyleyen Görür, deprem bekledikleri yerleri şu şekilde sıraladı:

''Doğu Anadolu fayı Marmara’nın kapısına dayandı. Erzincan-Bingöl-Karlıova arasında deprem bekliyoruz.''