Dün ev bugün ülkemizde birçok deprem gerçekleşti. 6 ay önce yaşanan Kahramanmaraş depremlerinin yaraları sarılmaya devam ederken Prof. Dr. Naci Görür, o bölgeyi 7 üstü depremler için uyardı.

SON DAKİKA: MİT'ten Suriye'de Nokta Operasyon! Sözde Genel Asayiş Sorumlusu Etkisiz Hale Getirildi SON DAKİKA: MİT'ten Suriye'de Nokta Operasyon! Sözde Genel Asayiş Sorumlusu Etkisiz Hale Getirildi

Prof. Dr. Naci Görür'ün uyarısı şöyle:

naci-gorur-dha-1_16_9_1626720500_16_9_1627131057_16_9_1653739131

"Ben bu bölgede bu nitelikli depremler olursa bizi şaşırtmayacağını daha önce ifade ettim. Son derece doğal. Şimdi Doğu Anadolu bölgesi Arap levhasında Bitlis-Zagros dağ kuşağıyla ayrılıyor. Arap levhası sürekli olarak kuzeye doğru hareket ediyor, Avrasya'ya doğru. Arada da Doğu Anadolu bölümü var. 6 Şubat depremleri olunca da Arap levhası kuzeye doğru 7 - 7.5 metre atılmıştır, Doğu Anadolu'yu daha da sıkıştırmıştır. Adıyaman - Hakkari arasında zaman zaman sıkışma kökenli depremler olursa pek şaşırmam. Bunların bu aralar sık görülmesinin nedeni 6 Şubat depremleridir. Bu depremler sağa sola belli yerlere stres transfer etmek suretiyle dengesini, stres alanını değiştirdiler. Doğu Anadolu fayının olduğu bölgede oraya yakın alanlara Adana Havzası, Kayseri, Adıyaman, Hakkari arasında buralarda birtakım hareketler olabilir. Şuralarda şu büyüklükte deprem olacak demiyoruz, uyarıyoruz. Maraş depremlerini senelerce uyardık, sonucunu da gördük işte. Bunlar daha büyük 7 ve üzeri depremler üretebilir. En son 2011 Van depremi mesela. Faylar hareket ettikçe bloklar yılda tektonik olarak bizim hissetmeyeceğimiz derecede harekete maruz kalırlar."