Türkiye'ye F-16 uçakları verilse bile bunların 'Yunan adaları ve Yunan hava sahası üzerinde uçmalar'" yasak olacak

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas, "Yunanistan, Türk-ABD ilişkilerinin zayıflayıp kopması için elinden geleni yapıyor. Amerika'daki Yunan lobisi, Kongre'yi etkileyerek Türkiye'nin satın almak istediği F-16'ları çıkmaza sokmaya çalışıyor. Temsilciler Meclisi'nden çıkan tasarıya göre, Türkiye'ye F-16 uçakları verilse bile bunların 'Yunan adaları ve Yunan hava sahası üzerinde uçmalar'" yasak olacak. Aynı tasarıyı şimdi Senato'da da kabul ettirmeye çalışıyorlar." yorumunu yaptı. 

Belediye İnsan Kaynakları Müdürü boğazından bıçaklanarak öldürüldü Belediye İnsan Kaynakları Müdürü boğazından bıçaklanarak öldürüldü

Barlas yazısında, "Bütün bu yaşananlar kötü gibi görünse de aslında "F-35 belasından nasıl kurtulduğumuzu" anlıyoruz. Rus hava savunma sistemi olan S-400'leri aldığımız için bize satmamaya karar verdikleri F-35 uçakları birbirine ve bir merkeze bağlı. Bu merkez de tabii ki Amerika'da. Yani Amerika onay vermezse buradan bu uçakların marşına basmak bile mümkün olmayabilir. Aşırı pahalılığı ve teknolojik birçok sorunu olması ikinci derece önemde bulunuyor. Yunanistan'ın bu hamleleri "Kötü komşu ev sahibi yapar" atasözüne tam uyuyor. Bu gidişle kontrolü bizde olmayan uçaklar yerine, A'dan Z'ye Türk yapımı uçaklara sahip olacağız. Belli ki kendi üretmediğimiz uçaklara ve savaş aletlerine güvenmemiz artık mümkün değil. Bu gerçek bir kere daha ortaya çıktı." düşüncesini dile getirdi.