KYK borç faizleri silinecek mi? Yeni düzenlenen torba yasa teklifinde KYK borç faizinin silinmesi konusu yer alıyor. Peki, bundan sonra ne olacak?

AK Parti hükümeti, yeni torba yasa teklifini üç parça halinde Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirecek. Yasa teklifinin ilk kısmını ekonomi paketi oluşturuyor. Bu paket içerisinde KYK borçları faizlerinin silinmesi de yer alıyor. 

KYK borç faizlerinin silinmesi henüz kabul edilmedi. Torba yasa içerisinde yer alan KYK borç faizlerinin silinmesi konusu yeni torba yasasının kabulü ile mümkün olacak. 

Kanser Tanımı, Çeşitleri ve Sebepleri Kanser Tanımı, Çeşitleri ve Sebepleri

KYK faizlerinin silinmesi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Öğrenim kredisi başvuran her öğrencimize veriliyor. Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor. Şayet bu süre içinde mezun öğrenci henüz sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa elektronik devlet sistemi üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor.

Bugüne kadar kredi ödemelerinin yıllık güncellemesi belirli bir faiz oranı üzerinden değil, yurt içi üretici fiyat endeksi farkına göre yapılıyordu. Hiçbir zaman bir faiz uygulaması yapmadık. Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulmamıştır. Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı.

Gençlerimizi elbette böyle bir yükün altında bırakamazdık. Nitekim haftalar öncesinden ilgili arkadaşlarımıza talimatı verdik çalışmaları başlattık. Biraz önceki kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani anapara. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Aldığımız bu kararla kredi geri ödemelerinde toplamda 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz.' açıklamasında bulunmuştu.