Japonya'ya bağlı Kumejima adası açıklarında en az 30 yeşil deniz kaplumbağası, ölü bulundu. Deniz kaplumbağalarının çoğunun boyunlarından bıçaklandığı tespit edildi.

En az bir balıkçılık şirketinin, kaplumbağaların balık ağlarından uzaklaştırılırken yaralandığını kabul ettiği açıklandı.

Mainiçi adlı haber sitesine konuşan bir balıkçı "Bazı kaplumbağaları ağdan kurtarıp, denize saldım. Ama ağır olanları kurtaramadım. Ben de onlardan kurtulmak için kaplumbağaları bıçakladım" dedi.

Kumejima'daki Deniz Kaplumbağası Müzesi'nde çalışan deniz biyologları ve görevliler, kaplumbağaları kurtarmak için harekete geçti. Ancak olay yerine vardıklarında kaplumbağaların çoğu hareketsizdi. Kaplumbağaların bazılarının boynunda bıçak yaraları vardı. Bazı kaplumbağaların ise yüzgeçleri kesilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023 seçimlerini rekor oyla kazanacağız! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023 seçimlerini rekor oyla kazanacağız!

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Deniz Kaplumbağası Müzesi'nin çalışanlarından biri Asahi Şimbun gazetesine yaptığı açıklamada "Hiç böyle bir şey görmemiştim. Sindirmesi çok zor bir şey" dedi.

Yeşil deniz kaplumbağaları Japonya ve küresel koruma grupları tarafından soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlardan biri olarak tanımlanıyor. Bu kaplumbağalar Japonya anakarasına 2 bin kilometre uzaklıktaki Kumejima adası açıklarında bulunan yosunlarla besleniyor.

Kumejima'da da kaplumbağaları koruma faaliyetleri yürütülüyor.