İlkay Akkaya‘nın Mardin’de düzenleyeceği konser valilik kararıyla yasaklandı. Akkaya’nın 30 Ağustos’ta Adana’da vermesi planlanan konser valilik tarafından yasaklanmıştı.

İlkay Akkaya’nın 24 Eylül’de Kamor Millet Bahçesi’nde düzenleyeceği konser Mardin Valiliği, tarafından yasaklandı. Valilik, Akkaya’nın ekibinde yer alan sanatçıların PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ı övdüğü iddiasını yasağın gerekçesi olarak gösterdi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

“Sanatçı ekibinde yer alan şahıslardan bazılarının PKK/KCK terör örgütü elebaşını övücü mahiyette faaliyetler gösterdiği, ulusal basın yayın organlarında yapılan araştırmalar neticesinde tespit edildiğinden bahse konu konser etkinliğinin yapılması Valiliğimizce uygun görülmemiştir”

Emniyetin sosyal tesisleri girişinde şüpheli çanta alarmı: 2 gözaltı Emniyetin sosyal tesisleri girişinde şüpheli çanta alarmı: 2 gözaltı

Akkaya’nın Adana Ceyhan Belediyesi’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları etkinliğinde düzenlenecek olan konseri de Adana Valiliği tarafından yasaklanmıştı.

‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİM’
İlkay Akkaya, kararı sosyal medya hesabından duyurarak tepki gösterdi. Akkaya, “Yasaklamalara biri daha eklendi ve belli ki çoğalacak. 34 yıl boyunca yüzlerce kez yaşadım bunu Bulunduğum her sahnede yalnızca eşitliğin, adaletin, sevginin ve özgürlüğün şarkılarını söyledim. Bu duyguyu mümkün olan en geniş alana taşımaya çalıştım. Bundan sonra da böyle olacak. Bu benim yolum ve asla vazgeçmeyeceğim” ifadelerini kullandı.