Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Avrupa Yatırım Holding hissesi üzerindeki incelemeler sonucunda, 13 kişiye 6 ay süreyle borsalarda işlem yapma yasağı getirdi. İlginç bir şekilde bu yasaklanan kişiler arasında ünlü illüzyonist Aref Ghafouri de bulunuyor. SPK'nın aldığı karar, Avrupa Yatırım Holding hissesinin volatilitesi ve işlem hacmi üzerindeki yakın takibi sonucunda gerçekleşti.

Camide İçki Fotoğrafı Paylaşan Şahsa İstenilen Ceza Belli Oldu Camide İçki Fotoğrafı Paylaşan Şahsa İstenilen Ceza Belli Oldu

Avrupa Yatırım Holding hissesinin son dönemdeki hızlı yükselişi ve düşüşleri, SPK'nın dikkatini çekmiş ve bu hisse üzerinde işlem yapan 13 kişi hakkında tedbir alınmasına karar verilmiştir. Tedbirler, Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği gereğince alınmıştır.

Avrupa Yatırım Holding hissesinin piyasa değeri, son zamanlarda gösterdiği volatilite nedeniyle dikkat çekmekteydi. Geçtiğimiz aylarda yaklaşık 14 lira seviyelerinden işlem gören hisse, kısa sürede 167 liraya kadar yükselerek büyük bir yükseliş kaydetmişti. Ancak sonrasında yaşanan düşüşlerle hissenin değeri gerilemişti.

Özellikle Avrupa Yatırım Holding hissesinin ani yükselişleri ve düşüşleri, yatırımcıların dikkatini çekmiş ve SPK'nın bu kararıyla işlem yasağı getirilen kişilerin daha fazla spekülatif işlemlere girmesinin önüne geçilmeye çalışılmıştır. 6 aylık işlem yasağı, söz konusu hisse üzerindeki işlem hacminin daha dengeli ve kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlamak amacıyla alınmış bir tedbirdir.