Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan hacizli araç satışlarıyla ilgili yeni dönemde birçok araç UYAP E-satış platformunda satışa sunulmaktadır. İşte bu yeni dönemde hacizli araç satışları hakkında bilmeniz gereken detaylar...

Hacizli Araç Satış Süreci

 Hacizli araç satışları, öncelikle hacizli araçların yediemin otoparklarında bekletilmesi sonrasında Adalet Bakanlığı tarafından UYAP E-satış platformu üzerinden gerçekleştirilmektedir. İlk etapta 988 araç satışa sunulmuş olup, Türkiye genelinde potansiyel alıcıları beklemektedir.

Araç Fiyatları ve Piyasa Etkisi

 Sektör uzmanlarına göre, hacizli araç satışlarının piyasa fiyatları üzerinde en fazla yüzde 5'lik bir düşüş yaratacağı tahmin edilmektedir. Araç fiyatları, bilirkişi tarafından belirlenebileceği gibi açık artırma usulü ile de satılabilmektedir.

Satışa Sunulan Araçlar ve Ödeme Koşulları

 Satışa sunulan araçlar arasında otomobiller, traktörler, minibüsler, ve motosikletler gibi farklı türlerde araçlar bulunmaktadır. Araçların fiyatları ve ödeme koşulları, ihale sırasında belirlenmektedir. İhaleye katılmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve yüzde 10 ila 20 arasında değişen teminat bedellerini yatırmaları gerekebilir.

Satın Alma ve Teslimat

Araçlar satın alındıktan sonra, ödemeler kanunun belirlediği şekilde gerçekleştirilir ve araç yeni sahibine devredilir. Satın alınmayan araçlar için yatırılan teminat bedelleri ise iade edilir.

Tebligat ve Süreçler

Büyük gün geldi! Türkiye'nin grubu belli oldu Büyük gün geldi! Türkiye'nin grubu belli oldu

 Hacizli araç satışları sürecinde 1 Kasım tarihinden itibaren 10'ar günlük tebligat süreleri uygulanır. Bu süreçler, rehin koyanlara, borçlulara ve alacaklılara 10 gün süre tanır. İhaleye çıkan araçlar, bu tebligat süreçlerini tamamladıktan sonra satışa sunulur.

Hacizli araç satışları, ikinci el araç piyasasını canlandırabilir ve vatandaşlara piyasa değerinin altında araç sahibi olma fırsatı sunar. Bu süreç, alıcılar ve satıcılar için şeffaf ve adaletli bir platform sağlar. Hacizli araç satışlarını takip etmek ve avantajlı fiyatlarla araç sahibi olmak isteyenler için UYAP E-satış platformu önemli bir kaynaktır.