Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Pangalos'tan Öcalan itirafları: Öcalan’ın valizinde büyük para vardı

Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos, Abdullah Öcalan'ın yakalanmadan önce Kenya'da üç cariyesiyle rezidansta ağırlandığını söyledi.

GÜNCEL 26.12.2020, 15:13
Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Pangalos'tan Öcalan itirafları: Öcalan’ın valizinde büyük para vardı

1990’lı yıllarda Yunan Dışişleri Bakanı olan Teodoros Pangalos, 1999’daki Öcalan ve 1996’daki Kardak krizlerini, kaleme aldığı ‘Kardak/S-300/Öcalan’ adlı kitabında kendi bakış açısıyla ele aldı.

Hürriyet'in haberine göre; Pangalos, 21 Aralık’ta piyasaya çıkan yeni kitabında, dışişleri bakanı olduğu 1996-1999 dönemindeki “Kardak Krizi” (1996) ve terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın Yunanistan’a gelişi ile Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye götürülmesi (1999) olaylarını kendi bakış açısıyla anlattı. Kitapta ayrıca Rus yapımı S-300 füzelerinin Kıbrıs Rum kesimi yerine Girit adasına konuşlandırılması da yer aldı.

Atina'ya EYP getirdi


Yunan medyasında bazı alıntıların yer aldığı kitapta Pangalos, Türkiye ile Yunanistan arasında krize neden olan “Öcalan skandalı” için şunları yazdı: “Tüm Yunan siyasi partilerin milletvekillerinden oluşan bir heyet, Türkiye ile Irak sınırı yakınında Öcalan’ı ziyaret ettiklerinde, hadlerini aşıp kendi dış politikalarını uygulayarak, Stalinci ve son derece antipatik bulduğum Öcalan’ı cesaretlendirdiler. Öcalan, 1995’teki o ziyarette bir Türk-Yunan savaşı çıkabileceğine inandı. Ben dışişleri bakanı iken Öcalan’ı Atina’ya Yunan İstihbarat Teşkilatı (EYP) getirdi. EYP, Öcalan’ın Atina’ya gelmesi için polisleri bile dışarı çıkararak, havaalanındaki VIP salonunu boşalttı.

Sekreterin yanıtından ikna oldu


“Öcalan’ı kabul etmesi için Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela ile görüştüğümde, odada ikimizden başka, eşim Hristina ve dedikodulara bakılırsa Mandela’nın son aşkı olan Hintli sekreteri vardı. Mandela, ‘Adam Stalinci. Mücadelesi de hoşuma gitmiyor. Ne yapalım’ diye sekreterine sordu. Sekreterin yanıtından ikna oldu.

Kenya macerası


“Öcalan’ı Güney Afrika’nın Johannesburg kentine götüren ve Yunan işadamı T.A.’ya ait uçak, 6 saat uçuştan sonra ikmal için Kenya’nın başkenti Nairobi’ye indi. Aynı anda, Mandela’nın istifa ettiğini duyduk. Öcalan’ın refakatçileri, Güney Afrika’nın yeni Cumhurbaşkanı’na ulaşıp davetin geçerli olup olmadığını sordular. Cevap olumsuzdu. Nairobi’deki Yunan Büyükelçisi Yorgo Kostula’ya güvenmiyordum. Kendisine Öcalan’ın büyükelçiliğe götürülmemesi ve Kenya-Tanzanya sınırına nakledilmesi talimatını verdim. Yunan asıllı Tanzanyalı bir bakanın sınırda büyük arazileri vardı. Öcalan orada gizlenip, Tanzanya’dan iltica talebinde bulunabilirdi. Ertesi gün, Kostula’nın emirlerime uymayarak, yorgun olduğu gerekçesiyle, Öcalan’ı üç cariyesi ile birlikte rezidansta ağırladığını öğrendim.”

Patlayıcı değil para çıktı


“Öcalan nereye gitse, beraberinde küçük bir valizi de yanından ayırmazdı. Nairobi’de yakalandığında bu valizi otomobilde bıraktı. EYP mensubu Savas Kalenderidis (Öcalan’ın koruması olan eski Yunan ajanı) arayıp, valizde patlayıcı madde bulunabileceğini, Öcalan’ın yakalanması halinde intihar etmek için kullanmak için bu valizi beraberinde taşıyor olabileceğini söyledi. Valiz, Yunan Büyükelçiliği’nde açıldı. İçinden 100 dolarlık banknotlar halinde çok büyük bir para çıktı.”

Kürtlere burs ve hastanelerimizde tedavi olmaları için büyük para ayrılıyordu
Pangalos’un kitabında şu ifadeler de yer aldı: “Kürtler, Kurtuluş Savaşı’ndan (1922) beri düşmanımızdı. Yunan Dışişleri’ndeki örtülü ödenekten, Kürtlere burs ve hastanelerimizde tedavi olmaları için büyük para ayrılıyordu.”

Kardak krizini engelleyebilirdik


Pangalos, kitabında 1996 yılındaki Kardak krizi için ise şunları belirtti: “Hükümetin aldığı karar, durumu daha da gerginleştirmemekti. Ancak, Kilimli Belediye Başkanı Dimitris Diakomihalis 25 Ocak 1996’da adanın komiseri olan polisi ve iki kişiyi daha yanına alıp, Küçük Kardak kayalığına giderek Yunan bayrağı dikti. Çektiği görüntüleri de televizyonlara gönderdi. Diakomihalis, yakın Yunan tarihinin en korkunç provokasyonlarından birine dönüşen bu eylemi bize önceden haber verseydi, engelleyebilirdik.”

Suriye'den çıktı ülke ülke gezdi


Uzun yıllar kaldığı Suriye’den Türkiye’nin Şam yönetimine yoğun baskıları üzerine 1998 Ekimi’nde ayrılmak zorunda kalan Öcalan, Rusya, İtalya ve Belarus’ta bir süre kaldıktan sonra Ocak 1999’da Atina’ya gitti.

Aynı yılın şubat ayı başlarında Kenya’daki Yunan Büyükelçiliği’nin rezidansında kaldığı ortaya çıktı.

Hollanda’ya gitmek üzere 15 Şubat 1999’ta rezidanstan çıkarıldı ve Türkiye’nin düzenlediği, Atina’da ise ABD ile İsrail’in de yer aldığı iddia edilen bir operasyonla Türkiye’ye getirildi.

“Öcalan skandalı” Yunanistan’da yoğun siyasi çalkantılara yol açtı.

Dönemin Yunan Başbakanı Kostas Simitis, dönemin Dışişleri Bakanı Pangalos ile İçişleri ve Kamu Düzeni bakanlarını görevden aldı.

Yorumlar (1)
m16 8 ay önce
HADİ BAKALIM APONUN ÇOCUKLARI!!
BİRAZ DAHA VERİN APONUZA 3 NE Kİ
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49