Türk Tabipleri Birliği 'Okullar açılsın' açıklaması

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Çalışma grubunun açıklamasını yapan Dr. Tomris Cesuroğlu, "Türkiye, OECD ülkeleri arasında ilkokulları en uzun süre kapatan ülke olmuştur. Daha fazla kaybı engellemek için Ramazan Bayramı sonrasında diğer yerler açılmadan önce ilk olarak okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, köy ve belde okulları ve özel eğitim merkezleri açılmalıdır" dedi.

GÜNCEL 08.05.2021, 15:54
Türk Tabipleri Birliği 'Okullar açılsın' açıklaması

Türk Tabipleri Birliği (TTB) uzaktan eğitimin çocuklara etkisini ortaya koymak için Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Toraks Derneği, Türkiye Milli Pediatri Derneği ve Türkiye Psikiyatri Derneği'yle bir çalışma grubu oluşturdu.

Milliyet'ten OZAN ÖMER KADÜKER'in haberine göre: - Çalışma grubunun açıklamasını yapan Dr. Tomris Cesuroğlu, "Türkiye, OECD ülkeleri arasında ilkokulları en uzun süre kapatan ülke olmuştur. Daha fazla kaybı engellemek için Ramazan Bayramı sonrasında diğer yerler açılmadan önce ilk olarak okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, köy ve belde okulları ve özel eğitim merkezleri açılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Cesuroğlu, uzaktan eğitimin yarattığı zararları şu şekilde sıraladı:

Eğitimden uzak kalmak çocuklarda bilişsel gelişimi aksatmaktadır. Yaş ne kadar küçükse bu etki o kadar fazla olmaktadır.

Uzaktan eğitim başarıyla yapılsa dahi, erken yaşlarda uzaktan eğitim örgün eğitimin yerine geçemez.

Uzaktan eğitime farklı kaynaklara göre öğrencilerin yüzde 12 ile yüzde 32'sinin erişimi yoktur. Yani 2 ile 6 milyon çocuk ve genç bir yıldır eğitimden kopmuştur.

Evde kalmanın çocuklar için ağır ihmal, istismar, artan açlık, işçi olarak çalıştırılma, erken yaşta evlendirilme, örgün eğitimden tamamen kopma gibi sonuçları oluşmaktadır.

Yorumlar (9)
Osman Dallas 2 ay önce
Öğretmenler daha aşı olmamıştır, neyin açılması.... Canımı sokakta bulmadım ben... Turizmci bile aşı olacak, 70 yaş üstü aşı olacak. Ben kelle koltukta kalabaligin içinde hiçbir tedbir olmadan çalısacağım, bu Allahtan reva mıdır ?
Önlem ne? 2 ay önce
Öğretmenlerin tamamı mı aşılandı? Toplumun altmışı mı aşılandı mı? Başka ne önlem alınabilir?Canlı yayın normal eğitimin yerini tutamaz! Pandemi bitince esas sorunun bu dönem eğitimden kopmuş nesiller olduğunu göreceğiz!
İrfan 2 ay önce
Önce turistlerin güveliği.Olur mu hiç?Garson ve komileri aşılayacaklar.Öğretmenler önemli değil.Safi zararlar zaten.Okulları açmaya gerek yok.Eğitim kaybı da önemli değil.Anladın dimi Tabip odası.Haybeye altı yl okuyup tabip olmuşsunuz kanımca.Zehir gibi maşAllah zeka.....
Rain 2 ay önce
Öğretmenler aşılanmadan okullar açılmasın
Eren 2 ay önce
Türk tabibler birliği 8 ve 12. Sınıf öğretmenlerinin aşı olmadığını bilmiyor herhalde bu yönde de bir açıķlama yaparsa memnun oluruz
Timuçin 2 ay önce
Yeter artık ya aşılanmadan hic kimse çalışmak istemiyor herkese asi var öğretmene yok bu kadar da itibarsızlaştırmayin bizleri
Fatih1453 2 ay önce
Sen demi eğitime el attın başka işin yok mu meslektaşların süreklinuyarıyor bu mutant çocukları etkiliyor diye ama senin derdin eğitim değil çocuklar ölsün devletin üzerine buradan yürüyelim sizi gidi sizi sizin kanınız bozu bi defa
ÖZDER 2 ay önce
Aşıyı sen mi yapacaksın tabip birliği bir sen eksiktin eğitime karışmayan kendi işine bak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49