Toplum Bilimleri Kurulu üyesi İlhan cevapladı: Okullar ne zaman açılmalı?

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çocukların bir an önce okula gitmesinin herkesin ortak gayesi olduğunu söyledi. İlhan, "Şu an için okulların açılması veya diğer kısıtlamalar ile ilgili kararları değerlendirmek için biraz erken olacağı kanısındayım. En azından 2'nci doz aşılama yapıldıktan sonra peyderpey kısıtlamaların ve okulların açılmasını düşünmenin daha doğru olacağı kanısındayım" dedi.

GÜNCEL 31.01.2021, 10:32 31.01.2021, 10:38
Toplum Bilimleri Kurulu üyesi İlhan cevapladı: Okullar ne zaman açılmalı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat’tan itibaren okulların mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılıklarının olduğunu açıkladı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yaptığı açıklamada, çocukların bir an önce okula gitmesinin herkesin ortak gayesi olduğunu söyledi.

MART AYINDA DEĞERLENDİRİLMELİ

İlhan, “Şu anki artan vakalarla beraber şubat ayı başında bir daha değerlendirmenin daha doğru olacağını kanısındayım. Şu an için okulların açılması veya diğer kısıtlamalar ile ilgili kararları değerlendirmek için biraz erken olacağı kanısındayım. Çünkü aşılama ocak ayının ortası itibariyle başladı. Daha aşının 2’nci dozunu sağlık çalışanları ya da hasta oldukları zaman en çok hayatlarını kaybeden büyüklerimiz olmadı. Bu nedenle en azından 2’nci doz aşılama yapıldıktan sonra peyderpey kısıtlamaların ve okulların açılmasını düşünmek daha doğru olacağı kanısındayım. Bir hesap yapacak olursak aşılamaya ocak ayının ortası gibi başladık. Şubat ayının ortasında 1 doz daha aşı yapılacak olursa antikorların oluşma düzeyinin en iyi 7’nci haftadan sonra olduğunu varsayarsak, mart ayının ortası gibi bazı şeyleri değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum” dedi.

“KISITLAMALARIN GEVŞETİLMESİ İÇİN ERKEN”

Prof. Dr. İlhan, Covid-19 enfeksiyonun 1 yılını doldurduğu halde hala pek çok bilinmezliğin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Şu an 7 binlere çıkan vaka sayımız var. Şu an mutasyonlu virüs olduğu için açıkçası kısıtlamaların kaldırılması ya da gevşetilmesini konuşmak için erken olduğunu düşünüyorum. Vatandaşların geldiğimiz aşamada fiziksel mesafe, maske ve hijyene daha çok dikkat etmeleri, özellikle hafta sonlarında evlerde ya da turistik mekanlarda kapalı alanlarda bir araya gelmekten kaçınmaları; bulundukları ortamı da mutlaka temiz havayla havalandırmaları en doğru yaklaşım olacaktır.” (DHA)

Yorumlar (5)
vatandaş 5 ay önce
Ziya Selçuk bey milleti okula bekliyormuş, Allah'ım sen yardım et yarabbi.
Millet 5 ay önce
Yav sene bitti sene.benim çocuğum 3. Siniftan sonra okul tuzu görmedi.3 ay sonra ortaokula gidecek.dusunen varmi bombos 1 yil gecti yazik. Yazin hemen düğünleri serbest ettinuz ama niye. Bu yil dugun mugun yapmasınlar okullari acin. Samimiyetiniz omullari kapatıp dugunleri birakmanizdan belliydi.inşAllah bu yaz ayni hatayi yapmazsiniz..bu ulkede en onemli is eğitim artik acin tahammülümüz kalmadi.tabi sizin çocuklarınız ozele gidiyor nadil olsa o zaman özelleri de kapatın samimiyetinize inanalim....
muhammed 5 ay önce
Ya bu bilim kurulunun ülkedeki eğitim sisteminden taşımalı eğitimden haberi var mı yoksa biri anlatsın zırt bırt çıkıp yok şu tarihte yok bu tarihte diyeceklerine önce ona baksınlar nasıl canlı derslere katılım azsa servise bindirip çocuğunu gönderen endişeden dolayı daha az
Güner 5 ay önce
Anlam veremiyorum bugün sokağa çıkma yasağı vardı güya sokağa bakıyorsun herkes dışarda çocukların okula gideceği gün ise sürekli erteleniyor bence bu vatandaşımız gezmeyi bıraksın çocuklar okullarına kavuşsun
15 mart aç! 1 mart kapa! 5 ay önce
Artema yolda,! Bu yıl da böyle gitti! Umudumuz uzaktan eğitim! Güya 15 şubatta hem okul açılacak hem de ekstra telafi programı başlayacak idi?
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49