SÖZLEŞMELİ PERSONELİN İŞE ALINMA USULÜNDE BAZI DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

Bugün yürürlüğe giren 2506 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla, 4/B statüsünde sözleşmeli personel istihdamına ilişkin hususları düzenleyen Esaslarda bazı değişiklikler yapıldı.

GÜNCEL 10.05.2020, 10:09
SÖZLEŞMELİ PERSONELİN İŞE ALINMA USULÜNDE BAZI DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

Bugün yürürlüğe giren 2506 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla, 4/B statüsünde sözleşmeli personel istihdamına ilişkin hususları düzenleyen Esaslarda bazı değişiklikler yapıldı.

Yapılan değişikliklerle, 4/B sözleşmeli personel unvanları arasına yeni bir unvan eklenirken, bir kurumda istihdam edilecek sözleşmeli personelin işe girişine özel düzenleme getirildi.

Bugün yürürlüğe giren değişikliklere göre;

**Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığına tahsis edilen sözleşmeli pozisyonlarına;  KPSS (B) grubu puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir unvan için boş bulunan sözleşmeli personel pozisyonunun on katına kadar aday arasından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınav başarısı sırasına göre yerleştirme yöntemi ile sözleşmeli personel alınacak.

**2020 yılı içerisinde Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından doğrudan yapılacak merkezi yerleştirme sonuçlarına göre sözleşmeli personel alımlarında, Tarım ve Orman Bakanlığı hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olanların atamasını yapmayacak.

**Sözleşmeli Personel Pozisyon Unvanları İle Asgari Nitelikleri Gösterir Cetvele, “KORUMA VE GÜVENLİK GÖREVLİSİ” unvanı eklendi ve bu unvan için “10/06/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu maddesinde yer alan şartları taşımak.” niteliği aranacak.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA İLİŞKİN ESASLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR ESASLAR

MADDE 1- 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 2 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığına tahsis edilen pozisyonlarda istihdam edilecek sözleşmeli personel hakkında birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen usul uygulanır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığına tahsis edilen pozisyonların merkez ve taşra teşkilatı olarak dağıtımına ve sınav açılmasına Hazine ve Maliye Bakanı yetkilidir."

MADDE 2- Aynı Esaslara geçici 18 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici 19 uncu madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 19- Tarım ve Orman Bakanlığınca 2020 yılı içerisinde bu Esaslar kapsamında, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından doğrudan yapılacak merkezi yerleştirme sonuçlarına göre istihdam edilecek sözleşmeli personel alımlarında, hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olanların ataması yapılmaz."

MADDE 3- Aynı Esasların 18 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 4- Aynı Esasların eki 4 sayılı Cetvelin "A- SÖZLEŞMELİ PERSONEL POZİSYON UNVANLARI İLE ASGARİ NİTELİKLERİ GÖSTERİR CETVEL" bölümüne alfabetik olarak teselsül ettirilmek üzere aşağıdaki satır eklenmiştir.

KORUMA VE GÜVENLİK GÖREVLİSİ

10/06/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu maddesinde yer alan şartları taşımak.

MADDE 5- Bu Esaslar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6- Bu Esasları Cumhurbaşkanı yürütür.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49