Özel sektöre izin çıkarsa "ücreti karşılığında" aşı yapılacak iddiası

İddiaya göre; bazı ilaç firmaları, yabancı aşı firmaları ile doğrudan bağlantıya geçerek, Türkiye’ye aşı getirilmesi için görüşmeler yapmaya başladı.

GÜNCEL 28.04.2021, 09:53 28.04.2021, 10:06
Özel sektöre izin çıkarsa "ücreti karşılığında" aşı yapılacak iddiası

Ocak ayında başlayan koronavirüs aşılamasında istenilen düzeyde aşı, tedarik sorunu devam ettiği için gelemiyor. Bu yüzden bazı ilaç firmalarının Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler yaptığı, özel sektöre izin çıkması durumunda yabancı aşı firmalarından aşı getirtilerek ücreti karşılığında yapılacağı iddiaları var.

Türkiye'de Sinovac ve Biontech aşıları uygulanıyor ancak bu aşılarda tedarik sorunu yaşanıyor, aşı temini içinde yeni formüller tartışılıyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre; bazı ilaç firmaları, yabancı aşı firmaları ile doğrudan bağlantıya geçerek, Türkiye’ye aşı getirilmesi için görüşmeler yapmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde bazı görüşmeler yapıldığı, özel sektöre izin çıkması durumunda, getirilecek aşının "ücreti karşılığında" uygulanacağı belirtiliyor.

Bir yandan devletin ücretsiz aşı uygulamasının devam edeceği, diğer yandan ise ücreti karşılığında sırasını beklemeden aşı olmak isteyenlere tercih hakkı getirebileceği kaydediliyor.

Aşının ücretinin ne kadar olacağıyla ilişkin herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Sputnik V aşısının yanı sıra, Amerikan Moderan aşısının da Türkiye’de üretimi için bazı firmalar görüşmeleri yapıyor.Türk İlaç ve Serum Sanayi AŞ’nin hem MRNA aşıları hem de inaktif aşı üreten firmaları ile temas hâlinde olduğu belirtildi. MRNA teknolojisinin Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 12 Mayıs 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49