Milli Eğitim Bakanı'ndan Öğretmen Atamaları ve Branş Dağılımı Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, binlerce öğretmenin merakla beklediği atama takvimine ilişkin bilgi paylaştı.

GÜNCEL 13.01.2021, 18:25 13.01.2021, 18:41
Milli Eğitim Bakanı'ndan Öğretmen Atamaları ve Branş Dağılımı Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT Kürdi'ye konuk oldu. Öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Binlerce öğretmenin merakla beklediği atama takvimine ilişkin Bakan Selçuk bilgi paylaştı.

Öğretmen atama dağılımının ihtiyaçlara göre belirlendiğini söyleyen Bakan Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığı, kendi ihtiyaçlarını istatistiksel olarak ortaya koyduktan sonra bunu Maliye Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarla görüşüyoruz" dedi.

"Sonra branş dağılımını açıklayacağız"

Öğretmen atamalarıyla ilgili sürecin nasıl yürütüldüğünü Selçuk şu sözlerle anlattı:

"Bizim ihtiyaçlarımızın ne kadar olduğuyla toplam kadro ihtiyacı belirleniyor. Daha sonra toplam kadronun ne şekilde dağıtılacağı görüşülüyor. Tabi bunun için bütçenin netleşmesi lazım. Şimdiye kadar Milli Eğitim Bakanlığı en yüksek kadroyu aldı. Yine öyle olacağı umudundayım. Bütçeyle ilgili bazı netleşmeler ortaya çıktığında bunu hangi branşta ne kadar atama olacağıyla ilgili görüşeceğiz. Önce toplam ne kadar atama olacağını sonra branş dağılımını açıklayacağız. Eğer bugün bu net olsa paylaşırdık"

Atama takvimi ne zaman açıklanacak?

Bakan Selçuk 2021 öğretmen atama takviminin kısa sürede netleşeceğini söyledi.

Selçuk, müzakerelerin sürdüğünü belirterek, "Kısa zamanda neticeleneceğini ümit ediyorum. Her sene değişen zamanlarda ilan ediliyor. Çok net bir tarih vermek mümkün değil ama çok uzun süreceğini sanmıyorum" dedi.

Yorumlar (4)
Eyy yetkililer 1 hafta önce
Branş dağılımını da ilahiyatçılar, sınıfçılar, ingilizcecilere 2-3 biliklerle ayırıp geri kalanı da diğer branşlara kimi branşa 0, kimine 1 kimine 5-10 kimine 30 el parmaklarınca dağıtılır sonuç yine sınırlı kontenjanla açıkta kalacak misal adalet, yaşayan diller, makine, dikiş ve diğer meslek branşları
Çocuğun ilgi istek ve becerisine göre eğitim alabilmesi için dilediği dersleri seçebilmesi adına #HerOkuldaHerBranştan öğretmen atanmadıktan sonra atama ne işe yarar?
Her ne hikmetse her yıl her atamada belli branşlara binlerce kontenjanla atama gerçekleşiyor ve hâlâ aynı branşlarda açık bitmiyor?!
Malum, MEMlerce okul idarelerince çocuklara belli derslerin seçmesini sağlağlayın denirse diğer branşlar formaliteden müfredata ekli dersler olarak kalır, neden kontenjan yok denice de talep yok talebe ihtiyaca göre kontenjanlar belirleniyor deniyor maalesef.
Oysaki seçtirilmemesi için diğer belli branşların seçilmesi için bi takım dayatma yapılarak, zoraki hale getirilerek diğer branşların gölgede, yeşillik olsun diye müfredatta kalmasına neden oluyor.
Hayal Gücüne Bak 1 hafta önce
Ne güzel bir hayal. Yani eğitimde her şeyi çözdüler de her branştan öğretmenin okula atanmadı kaldı. VAllaha bravo müthiş bir hayal gücü. 45-50 kişilik ikili devre okulda her sınıfta öğrenci sayısı kadar öğretmen olmalı bence. Bence herkes kendi öğretmenini seçmeli ve onunla ders yapmalı. Daha okullaşma sorunu çözelememiş millet neyin derdin yahu
Ali 1 hafta önce
Öcelikle şu ingilizce atamalarına son verin.Her okul doğru dürüst ingilizce de bilmeyen kendini beğenmiş tiplerle doldu.Şişkinliği azaltmak için ilkokul 2.sınıflara kadar ingilizce koydunuz,5.sınıflarda hazırlık diye sınıf açtınız yine olmadı.Atamayın arkdaş her yıl binlercesini.İngilizce bilseler içim yanmayacak.Bir sürü değerli branş var.Kontenjanı onalara kaydırın.
Bahattin 1 hafta önce
10 gün önceki haberle bu haber arasında bir harf bile fark yok. Dalga mı geçiyorsunuz.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49