Kerem Kınık: “Maaş almadan çalışıyoruz”

Kızılay’da yöneticilerin aldığı yüksek maaşlara rağmen, Başkan Kerem Kınık, ‘maaş almadan ve gönüllü olarak’ çalıştıklarını savundu.

GÜNCEL 06.02.2020, 10:40
Kerem Kınık: “Maaş almadan çalışıyoruz”

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Başkentgaz’ın Ensar Vakfı’na Kızılay üzerinden 7 milyon 925 bin dolar bağış yaptığının ortaya çıkmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kıluıçdaroğlu’nun istifa çağrısına yanıt verirken dikkat çeken ifadeler kullandı. Kınık, yönetim olarak görevlerini maaş almadan gönüllülük esasına göre yerine getirdiklerini savundu. Ancak daha önce ortaya çıkan rakamlar Kızılay’da yönetici olan isimlerin on binlerce lira maaş aldıklarını göstermişti.

Başkentgaz'ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na bağış yapmasının ortaya çıkmasının ardından başlayan tartışmalar sürüyor.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, kendisini istifaya davet ederek, "Yöneticileri astronomik aylık alıyorsa iş gönüllülükten çıkıyor" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, "Görevimizi gönüllü olarak, hiçbir ücret ya da maaş almaksızın, meccanen yerine getiriyoruz" diye yanıt verdi.

Kerem Kınık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki grup toplantısındaki eleştirilerini bilgilendirme notuyla yanıtladı. Kınık, ‘Bağış Değerlendirme Raporu’ ve ‘Türk Kızılayı İddia, Soru ve Cevaplar’ başlığıyla CHP’lilere gönderdiği iki çalışmada, kurumun 2018 Yılı Finansal Değerlendirme Raporu ve Bağımsız Denetçi Raporu’na da yer verdi. Rapora göre Kızılay’a son beş yılda toplam 9 milyar 959 milyon 622 bin 802 TL bağış yapıldı.

Raporda ayrıca son günlerde tartışma konusu olan, “Kızılay devlet kurumu mu?”; “Kızılay Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri maaş alır mı?”; “Deprem vergileri varken Kızılay neden yardım istiyor”; “Kızılay başkanlık ofisi köşk veya yalı mı?”; “Suriyelilere neden yardım ediyorsunuz? Suriyeliler sizden maaş alıyor mu?”; “Başkentgaz üzerinden Kızılay’a yapılan 8 milyon dolar bağışı neden Ensar Vakfı’na verdiniz?” gibi altı soruyla ilgili yanıt verildi.

Başkentgaz’ın bağışının Ensar Vakfı’na verilmesinin nedeniyle ilgili, "Başkentgaz da Kızılay’a şartlı bir bağış yapmıştır ve Kızılay bu bağışın şartını yerine getirmiştir. Bağışçıların niyetlerini sorgulamaz" diyen Kınık, 'Kızılay Başkanı’nın ofisinin köşk veya yalı' olduğuna ilişkin iddialara da, "Kızılay’ın köşkte veya yalıda bir ofisi, merkezi veya temsilciliği yoktur" yanıtını verdi.

YÖNETİCİLER ON BİNLERCE LİRA MAAŞ ALIYOR

Kızılay genel müdür ve genel müdür yardımcılarının maaşlarına yapılan yüksek artışlar dikkat çekmişti. Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan’ın 31 bin 500 lira maaş aldığı ortaya çıkarken, genel müdür yardımcılarının maaşlarının ise 4 yılda yüzde 170 oranında arttığı belirlenmişti.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49