Haftalık Ders Saatleri Değişiyor-Yeni Dersler Eklenecek

MEB Haftalık Ders Saatleri Değişiyor Yeni Dersler Eklenecek. Haftalık ders saatlerinde düzenleme bekleniyor. Hem İlkokul hem de ortaokul kademesine yeni dersler ekleniyor. Beden eğitimi ve bilişim teknolojileri branşlarında ders saatleri değiştirilecek.

GÜNCEL 29.06.2020, 15:55
Haftalık Ders Saatleri Değişiyor-Yeni Dersler Eklenecek

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının haftalık ders saatleri ve çizelgelerinde  bir değişikliğe gideceği ve bu değişikliği 2020-2021 eğitim öğretim yılına yetiştireceği öngörülüyor. Bu konuda TTKB yoğun bir çalışma içerisine girmiş durumda. İte 2020-2021 eğitim öğretim yılına yetiştirilecek bu düzenlemeler nelerdir?

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR DERSİ.

Beden eğitimi ve spor dersi ile ilgili Bakanlık yoğun bir çalışma içerisine girdi. Beden eğitimi ve spor dersi artık ilkokullarda da Beden Eğitimi ve Oyun dersi şeklinde müfredata ekleniyor ve bu derse alanın öğretmenleri yani Beden eğitimi öğretmenleri girecek. Beden eğitimi öğretmenlerinin ilkokullardaki Beden eğitimi ve oyun dersine girmeleri için bakanlık çalışmalarını son aşamaya getirmiş durumda. MEB Ders saatleri ve çizelgelerin önümüzdeki ay kamuoyuna duyurulacağı ve ilkokullardaki beden eğitimi ve oyun dersine artık beden eğitimi öğretmenlerinin gireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu konuda yapılan açıklamalar da bunu gösteriyor. Dilerseniz o açıklamaları hatırlayalım:

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Amasya Üniversitesi öğrenci toplulukları ile rektörlük konferans salonunda söyleşide bir araya geldi. Söyleşide online olarak mini bir bilgi yarışması da yapıldı. Bir öğrencinin ilkokullarda beden eğitimi dersinin geri gelip gelmeyeceği ya da bu konuda bakanlığın bir çalışması olup olmadığını sorması üzerine öğrencinin sorusunu yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, "İlk kabine toplantısında gündeme getirdiğim bir konuydu. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız da bu konuda ki talimatı Milli Eğitim Bakanımıza o günkü toplantıda bildirdi. O süreç işliyor inşallah, İlkokullarda beden eğitimi olacak ve bunun yanında da tabi sporu sevdirmeyi, spora erişmeye yönelik ekstra projelerimiz var. Biz sadece ilkokulda değil ana sınıflarına kadar bu işi yaymayı planlıyoruz. O yüzden yüzme projemiz yine bu bağlamda değişik federasyonlarla yaptığımız ana sınıflarına kadar indirilmiş projeler var. İnşallah her birini gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
 

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ

Haftalık ders saatlerinde değişim yaşanacak bir diğer ders ise bilişim teknolojileri ve yazılım dersi. Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi ile ilgili önceki gün YEGİTEK EBA üzerinden öğretmenlere bir SMS göndererek öğretmen görevlendirmesi yapılacağını duyurmuştu. O açıklamanın detaylar kısmında ise bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin haftalık ders saatlerinde bir değişim olacağı göze çarptı. Bu değişim ise şu şekilde. 
İlkokulda 4. sınıf kademesinde 2 saat
Ortaokul 5. sınıf kademesinde 3 saat
Ortaokul 6. ve 7. sınıf kademelerinde ise 2'şer saat Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi okutulacak. 
Hali hazırda ortaokul kademesinde 5. ve 6. sınıflarda okutulan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinin bu proje ve düzenleme ile ilkokul kademesinde de okutulacak. Bu durum haftalık ders saatlerinde bir değişimin olacağını ve çalışmaların yapıldığını bize gösteriyor.

Kaynak: Mebpersonel.com
Yorumlar (8)
Kenan 2 hafta önce
Cok isabetli bir karar olmuş.özellikle bedrn eğitimi ve bilişim derslerinin ilkokula gelmesi lazimdi.
Çocuk oyuncağı! 2 hafta önce
Her yıl ders saatlerini öğrenim programlarını değiştiren bizden başka ülke var mı? Acaba!
mert 2 hafta önce
la bir karar verin artık yeter ya
Vakkas vakkadoğlu 2 hafta önce
Bakanlığın tek derdi beden eğitimi onu halledersek tamam her şey gülşstan
Eee Sonra 2 hafta önce
Eee sonra ne olacak. BT sınıfı olmayan okullara sen istediğin kadar ders koy. Aaa pardon akıllı tahtamız var ya...
masur can 2 hafta önce
Olacak da ne olacak? Ne olacağını ben deyivereyim: sınıf öğretmenleri o derslerde matematik işleyecekler.
Temizlik nerde 2 hafta önce
Getir gotur doldur boşalt yap boz tuz bile koktu rezalettt
Bilişim Uzmanı 1 hafta önce
Bir bitmediniz... Bu ne ya. Eskiden eğitim sistemi kötü diye feryat ederdik. Şimdi ne eğitim var ne de sistem. Senin okuduğun mektebin
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49