Eğitim Sen: MEB LGS sınavını neden ertelemiyor?

Eğitim Sen genel merkezinin sitemize göndermiş olduğu basın açıklaması...

GÜNCEL 27.05.2020, 21:02
Eğitim Sen: MEB LGS sınavını neden ertelemiyor?

Kısa bir aranın ardından yine birlikteyiz. Siyaset alanında devam eden tartışmalar bayram arası vermeyerek olanca hızıyla devam etti. Her ne kadar seçimlerin zamanında yapılacağına dair siyasi iktidarın sözcüleri tarafından açıklamalar yapılsa da önümüzdeki dönem neler yaşanacağını kestirmenin güç olduğu bir süreci birlikte yaşıyoruz. Diğer taraftan da salgınla ilgili alınan önlemlerde gevşeme ve “normalleşme” adımları atılmaya devam ediyor. Kamuda 1 Haziran itibarıyla çalışanların yeniden işbaşı yapması, dönüşümlü ve evden çalışmanın sonlandırılması hazırlıkları başladı. Kamu emekçilerinin sağlıkları ile ilgili gerekli tüm önlemlerin alınması ve salgının yeniden yayılmasına neden olmamak atılacak normalleşme adımlarında belirleyici olmalıdır. Kamu yöneticileri alınması gereken önlemler konusunda azami titizliği göstermek durumundadır.

Muğla’da genç bir kadın öğretmenin katledilmesinin açısını yaşadık. Kadın cinayetlerine karşı etkin mücadeleye olan ihtiyacı sürekli belirtmemize rağmen, uygulanan politikaların bu konuda yeterli olmadığını her defasında bir kadını daha yitirerek fark ediyoruz. Yaşanan cinayetlerin ve artan şiddetin nedenlerini uygulanan politikalarla ve şiddeti üreten nedenlerle değil de kadınların yaşam tarzları ve özgürlük talepleri ile açıklamaya çalışan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bir kişi daha eksilmemek, kadın cinayetlerini durdurmak için artık sesimizi çok daha güçlü çıkarmalıyız.

Bugünün Gündemi:

MEB, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, 22 Mayıs 2020’de, daha önce Nisan’dan Haziran’a ertelenen, kalfalık ve ustalık sınavlarının Ağustos ayına ertelendiğini açıkladı. Ertelemenin gerekçesi olarak da salgının tam olarak geçmemiş olması nedeniyle koranavirüsün yayılımını önlemek ve sınavlara katılacak adaylar ile sınavlarda görev alacak öğretmenlerin sağlığının korunmasının hedeflendiği belirtildi. MEB’in bazı sınavları ertelerken, yine kendi sorumluluğunda olan LGS’yi Haziran ayında yapmakta ısrar etmesinin nedenlerini kamuoyuna açıklaması gerekmektedir. Aynı bakanlığın aynı konuda birbiriyle çelişen iki kararının olmasının anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Öğrencilerimizin eğitim hakkı ve sağlığı dışında hiçbir neden sınav tarihlerinin belirlenmesinde etkili olmamalıdır.

Okulların ve ardından da yurtlar ve okul pansiyonlarının kapanması ailelerinden ayrı olarak eğitim alan öğrencilerin ailelerinin yanına dönmesine neden oldu. Çok sayıda 12. sınıf öğrencisi de bu dönemde ailelerinin yanına dönmek durumunda kaldı. ÖSYM, bu öğrencilerin sınava girecekleri merkezleri okullarının olduğu yerler olarak belirledi. Şu an okulların olduğu yerlerde değil de ailelerin yanında olan öğrenciler sınava da aynı yerde girmek istemektedir. Okulların pansiyonlarında veya yurtlarda kalarak sınava girmek bu öğrencilerin hem sağlığı açısından risk oluşturmakta hem de kaygılarını artırmaktadır. Ayrıca, sınava girecek olan öğrencilerin oluşturacağı hareketlilik de salgının yeniden yayılmasına neden olabilir. ÖSYM, bu durumda olan öğrencilerin sınav yeri değişiklik taleplerini dikkate almalı ve söz konusu talepleri yerine getirmelidir.

Milli Eğitim Bakanı, telafi eğitiminin süresinin öğrencilerin kazanımları ile ilgili ölçüm yapıldıktan sonra belirleneceğini açıkladı. Ölçüm ile öğrencilerin Eylül ayı başında bir sınava alınmasından söz ediliyorsa bunun doğru bir yöntem olmayacağını belirtmemiz gerekmektedir. Okullar ve öğrenciler arasında bulunan koşul ve olanak farklılıklarını dikkate almadan tüm öğrencileri eşit kabul ederek ölçüm yapma arayışı da ayrıca doğru değildir. Olması gereken, önce öğrencilerin gereksinimlerini belirlemek ve bunları gidermektir. Ardından da basitleştirilmiş ve kısa süre için kullanılacak öğretim programları oluşturarak, bunları 2020-2021 eğitim öğretim yılı başında kullanmaktır. İhtiyacımız olan şekilsel faaliyetler veya öğrencilerimizin gereksinimlerinin karşılandığı algısını oluşturmaya çalışmak değil, öğrencilerimizin yaşamlarına dokunabilmektir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan arkadaşlarımız uzunca bir süredir sorunlarını duyurmaya çalışmakta, çözüm için mücadele etmektedir. Salgının en fazla mağdur ettiği kesimlerden biri olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri öğretmenleri kendi sorunlarının çözümünde doğrudan taraf olmak için örgütlenme kararı aldı ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Öğretmenleri Derneği’ni (ÖZRO-DER) kurdu. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da arkadaşlarımızla birlikte mücadele edecek, dayanışma içinde olacağız. Yolunuz açık olsun arkadaşlar.

EBA’nın bir yarış ve rekabet alanına dönüşmemesi konusundaki uyarılarımızı sıklıkla ifade etmekteyiz. Eğitim yöneticilerinin bu konudaki zorlayıcı tutumları kabul edilmesi mümkün olmayan örneklerin yaşanmasına neden olmaktadır. Muğla Ortaca’da bayramın ikinci ve üçüncü gününe konulan canlı derslerde yaşananlar olumsuz örnekler arasına girdi. Öğretmenlerin ve öğrencilerin bayram gününde ders yapmasını isteyen eğitim yöneticilerinin kendileri ile ilgili sayısal verileri yükseltmeyi hedefledikleri bilinmektedir. Bir kez daha ifade ediyoruz: Yarışma yok dayanışma var; rekabet yok iş birliği var.

Kamuoyuna Saygıyla Sunarız

EĞİTİM SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU

Yorumlar (14)
Erdal 1 yıl önce
Hem öğretmenim hen veliyim , aptallık etme eğitimsen erteleme olsa ne zamana olacak, temmuzda ağustosda 45 ,50 derecede kimi nerede sınav yapacak. Eee eylüle kadar bu sınavında yapılması lazım. Kısacası gölge etme eğitim sen.
Hüseyin 1 yıl önce
Hem bir öğretmen hem de LGS sınavına girecek bir öğrencinin velisi olarak sınavın ertelenmesine karşıyım. Çocukların motivasyonu giderek düşüyor. Alınacak tedbirlerle sınavın sıkıntısız olarak tanımlananabikeceğine inanıyorum.
Özgür SERÇE 1 yıl önce
Erteleme talebi cehaletin zirve noktasıdır. Aşı olmaksızın pandeminin etkisini ortadan mümkün olmadığını sağır sultan duydu. Sınavı 2 senemi erteleyeceğiz. Çocukları stresten korumak için sınav zamanında ertelenmeksizin yapılmalı
Simay 1 yıl önce
Eğitimsen sen kafanı bunlarla yorma git dağa pkklı eğitimci yetiştir en iyi yaptığınız iş veli olarak biz bunları düşünürüz ne ertelemesi
asım 1 yıl önce
ertelense ilk niye ertelendi diyen eğitimsen liler olur
Allah Aşkına Bir Kerede Saçmalamayın 1 yıl önce
Hem 8. sınıf ögrencisi olan bir veli hemde bir öğretmen olarak söylüyorum; sınavlar zamanında yapılsın hem öğrenciler hemde velilerin sıkıntısı bitsin. Daha ne kadar bu cenderede yaşayacağız hayat normale dönsün.
Ali Haydar Ceylan 1 yıl önce
Bir öğretmen ve 8. sınıf velisi olarak yazıyorum LGS ERTELENMELİDİR. BU sene 1,5 katı öğrenci var. Mesafe önlemi nedeniyle sınıflarda en fazla 10 kişi olmalıdır. Bu da sayı aynı olsaydı 2 katı sınıf gerekli demektir. 1,5x2=3. Herşeyin 3 kat olduğu sınavdan bahsediyoruz. Öğretmenlerin sınav görevi istemediğini hepimiz okuyoruz. Bu durumda??????
Ali Haydar Ceylan 1 yıl önce
Devam. Önceki yıllarda üniversite sınav sonuçları bir haftada açıklandı. Aynısı daha kısa sürede olur. Sayı daha az. Tercihler için daha az süre verilip eskiden olduğu gibi aynı tercih listesi üzerinden kaymalar yapılır. Bu da 15 günü geçmez bu teknolojik koşullarda. Evet sıkıldık ama bu ne çocuklarımızın ne de onların bulaştırabileceği insanların sağlığında daha önemli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49