CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Partiden ayıracağım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Muharrem İnce üzerinden yürüyen tartışmalarla ilgili yorumu, "Kavga edenleri, partiye zarar verenleri partiden ayıracağım" oldu. Akıllara CHP içinde yaşanan tartışma ve kavgalar geldi.

GÜNCEL 05.09.2020, 11:09
327
CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Partiden ayıracağım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Muharrem İnce ve onun hakkında CHP'den ihraç edilmesi için verilen dilekçe üzerinden yürüyen tartışmalara bunları söyledi. O sözler CHP'deki tartışma ve kavgaları akıllara getirdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkan olmasının üzerinden 10 yıl geçti.

Parti içindeki ilk tartıştığı isim, genel başkanlığa giden yolda en büyük destekçisi olan ve partinin genel sekreteri Önder Sav'dı. Kılıçdaroğlu, genel başkan olduktan sonra Sav'a merkez yönetim kurulunda yer vermedi. O dönem ikili arasında yaşanan gerginlik, parti genel merkezinde örgüt içinde de kavglara neden oldu.

Ve Kılıçdaroğlu'nun karşı karşıya geldiği ulusalcı kanattan isimler... Emine Ülker Tarhan'ın istifası, Süheyl Batum'un ihracı ve Birgül Ayman Güler'in Kılıçdaroğlu'nun istifasını istediği süreç de tartışmalı geçti. Kılıçdaroğlu ve genel merkez yönetiminin tartışma yaşadığı kurmaylarından bir diğeri de CHP İzmir Milletvekili ve eski parti sözcüsü Selin Sayek Böke'ydi. Böke, 16 Nisan 2017'de referandum sonrası CHP'nin sinei millete dönmesini önermişti. 16 Nisan 2017 yapılan Anayasa değişikliğinin ardından yaşanan gerilim sonrası Böke, genel başkan yardımcılığı ve parti sözcülüğü görevinden istifa etmişti.

Ve Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce arasındaki tartışma ve kavgalar... İki isim kurultay sürecinde rakipti. Daha sonra İnce CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı oldu. CHP seçimi kaybetti. İki isim gergin geçen seçim sürecinden sonra bir araya geldi. İnce o görüşmede Kılıçdaroğlu'na görevi bırak çağrısı yaptı. Bu sürecin sonrasında İnce-Kılıçdaroğlu arasındaki tartışma, Külliye'ye giden CHP'li tartışmaları üzerinden oldu. CHP lideriyle yaşanan tartışmalar birkaç ay sonra ise İnce Memleket Hareketi'ni başlattı.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49