Anayasa için mesai sürüyor

Yeni anayasa çalışmalarında gözler siyasi partilerde. Millet İttifakı ortakları güçlendirilmiş parlamenter sistem için hazırlıklarını tamamladı. CHP'de yeni anayasa taslağına 10 gün içinde toplanacak Parti Meclisi Toplantısı'nda son şekli verilecek

GÜNCEL 06.06.2021, 12:49
Anayasa için mesai sürüyor

Önce MHP teklifini hazırladı, 100 maddelik yeni Anayasa önerisini açıkladı. Teklif Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu.

AK Parti de çalışmasını tamamladı, MHP ile paylaştı. Cumhur ittifakında anayasa çalışmaları önemli bir ivme kazandı.

Millet İttifakı, güçlendirilmiş parlamenter sistemi üzerinde çalıştı

Millet ittifakı ise Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değil, iyileştirmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem üzerinde çalıştı.

İttifak ortaklarından ilk açıklama İyi Parti'den geldi. Genel Başkan Meral Akşener, temel ilkeleri grup toplantısında kamuoyu ile paylaştı.

Parti Meclisi Toplantısı'nda taslak metne son şekli verilecek

CHP de güçlendirilmiş parlamenter sistem için ilkelerini belirledi, metnini hazırladı. Ancak son kararın Parti Meclisi'nde alınacağı açıklandı.

CHP Parti Meclisi'ni 10 gün içinde toplayacak. İyi Parti ve Saadet Partisi ile görüşmeler o tarihe kadar devam edecek.

CHP'de yeni anayasa mesaisi

CHP'nin kırmızı çizgileri, temsilde adalet, güçlü Meclis, partiler üstü cumhurbaşkanı ve kuvvetler ayrılığı olarak belirlendi.

Çalışmaya göre Cumhurbaşkanlığı temsil makamı olacak, görev ve yetkileri sınırlandırılacak. Başbakanlık makamı yeniden getirilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi siyasi güç merkezi olacak.

Temsilde adalet sağlanacak, seçim barajı kaldırılacak. Yargıtay ve Danıştay tarafından üyeleri belirlenecek Adalet Yüksek Kurulu oluşturulacak.

Yorumlar (1)
Ahmet 2 hafta önce
Akparti hicbir anayasayı ve kanunları tanımıyor,yeni anayasa yapmanın hicbir anlamı yok,zaman kaybı halk tarihin en büyük ekonomi bataklığını yasiyor,durumlar çok kötü ha bire saçma sapan müjdeler veriliyor doğalgaz benzin fiyatları kabus gibi araba fiyatlar 4 kat artmış,yiyecek içecek 5 kat artmış,sahte Tuik rakamları ile emeklinin hakkı çalındi
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 19 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49