10 güne kadar rapor verme süresi değiştirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, corona virüs tedbirleri kapsamında, tek hekim tarafından 10 güne kadar rapor verme süresinin 14 güne çıkarıldığını açıkladı.

GÜNCEL 17.03.2020, 09:43
10 güne kadar rapor verme süresi değiştirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip corona virüs ile mücadelede tedbirleri kapsamında açıklama yaptı.

"KRONİK HASTALARIN 1 MART VE SONRASINDA SONA EREN SAĞLIK RAPORLARI GEÇERLİ OLACAK"

Bakan Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında, "Kronik hastalarımızın 1 Mart ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak" dedi.

YENİDEN REÇETE DÜZENLEMELERİNE GEREK KALMAYACAK

Kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastaların yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacak. Böylelikle kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğu olmayacağına işaret eden Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzemelerin bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılayacaklarını belirtti.

TEK HEKİM TARAFINDAN 10 GÜNE KADAR RAPOR VERME SÜRESİ 14 GÜNE ÇIKARILDI

Vatandaşları, Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs riskine karşı önerilen 14 kurala hassasiyetle uyması konusunda uyaran Bakan Selçuk, 14 gün karantina süresini anımsatarak, "Yurtdışından gelen vatandaşlara, Z03.8 ve Z03.9 tanıları halinde tek hekim tarafından 14 güne kadar istirahat / iş göremezlik raporu verilebilecek ve iş göremezlik ödeneği SGK tarafından karşılanacak" ifadelerini kullandı.

Böylelikle tek hekim tarafından tek seferde 10 gün verilebilen rapor süresi 14'e yükselmiş oldu.

Yorumlar (2)
İ.KESKİN 1 yıl önce
Tip 2 Diyabet ve diyabete bağlı yüksek tansiyon tedavisi gören ve tanımına uygun risk gurubu hastasıyım. Az önce(13:34) Aile Hekimi me gittim. Üzgün olduğunu, 2(iki) günden fazla rapor veremediğini, 12-14 günlük raporu hastahane poliklinik doktorunun verebildiğini söyledi. Aile hekimi tek doktor tanımına neden girmiyor? Sayın Bakanımıza aracılığınızla duyurabilsek. Sanki birileri yetkisi olmadan bürokrasi yaratıyor gibi mi acaba.
İ.KESKİN 1 yıl önce
Tip 2 Diyabet ve diyabete bağlı yüksek tansiyon tedavisi gören ve tanımına uygun risk gurubu hastasıyım. Az önce(13:34) Aile Hekimi me gittim. 2(iki) günden fazla rapor veremediğini söyledi. 12-14 gün raporu hastahane poliklinik doktorunun verebildiğini söyledi. Aile hekimi tek doktor tanımına neden girmiyor? Sayın Bakanımıza aracılığınızla duyurabilsek.Sanki birileri yetkisi olmadan bürokrasi yaratıyor gibi. Hastahanelerse acil durum olmadıkça randevu vermek istemiyor.Haklı olarak hastahaneye lüzumsuz yığılmalar da bir tehlike çünkü.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49