Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışmayan emeklilere verilecek olan 5.000 TL'lik ikramiye ödemeleriyle ilgili açıklamada bulundu. Bakan Işıkhan, çalışmaların sona geldiğini ve ödemelerin 15 Kasım'dan önce gerçekleşeceğini belirtti.

MEB'den resmi yazı; Hangi okullarda ders saati süresi kısaltılacak? MEB'den resmi yazı; Hangi okullarda ders saati süresi kısaltılacak?

Bu ödeme, 12,2 milyon emekliyi ilgilendirmektedir ve toplam maliyeti 61 milyar TL olarak açıklanmıştır.

Ödemeden yararlanamayacak kişiler arasında, 1-31 Ekim 2023 tarihleri arasında herhangi bir tarihte sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar, çalışanlar veya faaliyette bulunanlar, yaşlılık aylığı almaktayken bu aylıkları kesilmeksizin ilgili düzenlemede belirtilen iş yerlerinde çalışanlar yer almaktadır.

Ayrıca, birden fazla dosyadan gelir veya aylık alan kişilere en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme yapılacak. Yanlışlıkla yapılan ödemeler, ilgili kişinin mevcut gelir veya aylıklarından yüzde 25 oranında kesilerek düzeltilir. Eğer kişi bu ödemeleri hak etmiyorsa, genel hükümlere göre geri alınacaktır.