Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomi programını değerlendirirken enflasyon konusuna da değindi. Şimşek, programın olumlu etkilerinin enflasyon beklentilerine yansıdığını belirtti ve yıl sonu enflasyon beklentisindeki gerilemenin devam ettiğini ifade etti. Ayrıca, 12 ay sonrası enflasyon beklentisinin ekim ayına kıyasla azalarak yüzde 33,2'ye indiğini belirtti. Bu iyileşmenin enflasyon ataletini kırma ve kalıcı fiyat istikrarını sağlama açısından önemli olduğunu vurguladı. Mayıs ayında enflasyonun en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra hızla gerilemesini beklediklerini ifade etti.

Rodos'ta Kapıda Vize Çöktü, Türk Turistler Mağdur Oldu Rodos'ta Kapıda Vize Çöktü, Türk Turistler Mağdur Oldu

Bakan Şimşek, paylaşımında şunları kaydetti;

Programımızın olumlu sonuçları enflasyon beklentilerine de yansıyor. Yıl sonu enflasyon beklentisinde gerileme devam ederken, 12 ay sonrası beklenti ekim ayına kıyasla 12,1 puan azalarak yüzde 33,2 oldu. Beklentilerdeki iyileşme, enflasyon ataletinin kırılmasında ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasında çok önemli. Mayıs ayında yıllık enflasyonun en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yılın kalan döneminde hızla gerilemesini bekliyoruz.

Enflasyon gerçekleşmeleri de beklentileri etkiliyor, dezenflasyon sürecinin başlamasıyla beklentiler hedefimize daha hızlı yakınsayacaktır. Hedefimize ulaşmakta kararlıyız.