Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından yardım çalışmaları devam etmekte. Depremin ardından bazı bakanlıklar, kamu, kurum ve kuruluşlar ertelemeler yaparken bir erteleme haberi de SEGEM sınavları için geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SEDDK), sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada DASK yani deprem sigortası ödeme tahsilatlarına dair konuya açıklık getirdi.

MHP seçime, amblem ve adaylarıyla katılacak! MHP seçime, amblem ve adaylarıyla katılacak!

"OHAL ilan edilen illerde DASK poliçelerinin, ağır hasar durumu hariç olmak üzere, otomatik olarak yenilenmesi sağlandı. DASK ve TARSİM poliçeleri hariç olmak üzere bireysel sigortalara ve zorunlu sigortalara ilişkin yenilenemeyen poliçelerin tahsilatı ve teminatı 8 Mayıs'a kadar uzatıldı. Kredi bağlantılı sigortalar hariç yeni poliçelerde tahsilat yapılamaması durumunda, prim tahsilatı en erken 8 Mayıs'a ötelendi. Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından sigorta hasar ihbar hatlarının yanı sıra 'IVR düzenlemesi' ile tekil bir iletişim numarası belirlenmiş, internet sitesinde güncellenmiştir. Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde görülen uyuşmazlıklarda belirli bir süre içinde tamamlanması gereken işlemler kapsamında hakların haleldar olmaması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi talimatı verilmiştir." İfadelerine yer verildi.

SEGEM SINAVLARI ERTELENDİ
Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) sınavlarının 8 Mayıs sonrasında belirlenecek bir tarihte yapılması öngörülerek ertelendi.
"Kesintisiz hizmet için Mobil Deprem TIR'ı bölgeye sevk edildi. Diğer mobil ofislerin de deprem bölgesinde faaliyete geçmesi sağlanacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yaptığı yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina hasar tespitleri DASK tarafından da kullanılmaya başlanılarak yıkık binalar için ivedilikle tazminat süreçleri başlatılıp 24 saat içinde ilk hasar tazminat ödemesi yapıldı."