Türk Lirası (TL) karşısındaki dolar kuru, son aylarda devam eden yükseliş eğilimini sürdürerek yeni bir zirve olan 28.3245 seviyesinden güne başladı. Piyasalarda, iç veri gündemi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı yakından takip ediliyor.

Bugünün iç veri gündemine ekim ayı imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ve öncü İstanbul enflasyon verisi dahil edilirken, dolar/TL kurundaki yükseliş, yıl başından bu yana TL'nin dolar karşısında yüzde 33,9 değer kaybetmesine neden oldu.

Haziran ayından bu yana ise kamunun kur üzerindeki kontrolünün gevşemesi sonucu TL'nin değer kaybı yüzde 26,9 seviyesine ulaştı. Bu süreçte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 35'e yükseltmesinin yanı sıra TL mevduat paylarını artırmak ve sadeleştirmeye yönelik yeni adımlar atmıştır.

Sosyal medya fenomeni ve güzellik salonu sahibi Neslim Güngen hakkında soruşturma başlatıldı Sosyal medya fenomeni ve güzellik salonu sahibi Neslim Güngen hakkında soruşturma başlatıldı

TCMB'nin yarın açıklayacağı yılın son enflasyon raporu da önemli bir gündem maddesi olarak öne çıkıyor. TCMB'nin 2024 sonu için enflasyon tahmininin yüzde 33 olduğu bir dönemde, piyasa tahminleri yüzde 40 ile yüzde 45 arasında değişmektedir.