İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesine ait birçok binanın ve servisin kapatıldığını bildirdi.

6 Şubat'ta yaşanan 7.7 ve 7.6'lık büyük Kahramanmaraş depremlerinin ardından birçok kamu binası bir bir kapatılıyor. 

Destici Milletvekili listeleri ile ilgili konuştu, 4 parti uzlaşırsa ‘Hayır’ demeyiz Destici Milletvekili listeleri ile ilgili konuştu, 4 parti uzlaşırsa ‘Hayır’ demeyiz

Bugün de kapatılan kamu binaları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesine ait oplam 17 ayrı binadan oluşan monoblok binalar kompleksi ile yemekhane binası ve öğrenci yurt binaları eklendi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesine ait:

  • Dahili ve cerrahi bölümlere ait toplam 800 hasta yatağı,
  • 32 ameliyathane,
  • yoğun bakım,
  • kemik iliği ve diyaliz üniteleri,
  • karaciğer ve böbrek nakil merkezi,
  • ayaktan sağlık hizmeti veren 117 birim ve ünite,
  • ileri düzey robotik cerrahi merkezi endoskopi üniteleri,
  • ileri düzey girişimsel ve tanısal görüntüleme üniteleri kapatıldığu gibi
  • tüm erişkin ayaktan ve yatan hasta kabulü ve tüm ameliyatlar da durduruldu.

Konuyla ilgili İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın'ın basın açıklaması şöyle: 

"6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen, merkez üsleri sırasıyla Gaziantep'in Şehit kâmil ilçesi ve Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesi olan ve 11 ilimizi filen etkileyen depremlerden sonra beklenen İstanbul depremi nedeniyle, üniversitemizdeki tüm binaların güvenlik seviyeleri tekrar sorgulanmaktadır. Cerrahpaşa yerleşkemizde hali hazırda eğitim, araştırma, hasta hizmetleri ve yönetim binalarından oluşan yaklaşık 180 bin metrekarelik kapalı alan kullanılmaktadır. Bu binaların bir kısmı tarihi özelikte, bir kısmı betonarme ve bir kısmı da geçici çelik konstrüksiyon yapılardan oluşmaktadır. Yaşanan son depremlerden sonra, betonarme, bina stokumuzun değerlendirilmesi amacıyla geçtiğimiz hafta başında rektörlüğümüzce, üniversitemiz inşaat mühendisliği bölümü öğretim üyelerinde oluşan bir heyet görevlendirilerek Cerrahpaşa Yerleşkesindeki tüm yapılar değerlendirilmiştir.

Yapılan değerlendirme neticesinde, tüm dahili ve cerrahi bilimleri içerisinde barındıran toplam 17 ayrı binadan oluşan monoblok binalar kompleksi ile yemekhane binası ve öğrenci yurt binalarının emniyetle hizmeti yerine getirecek güvenlik seviyesine sahip bulunmadığı ve bu binaların risk taşıdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin ana omurga yapısını oluşturan yaklaşık 105 bin metrekarelik kapalı alan hizmete devam edemeyecektir. Bu kapsamda, su andan itibaren geçerli olmak üzere, aci| ve çocuk sağlığı ve hastalıkları birimi haricindeki sayacağım şu birimler devre dışı kalacaktır:

Dahili ve cerrahi bölümlere ait toplam 800 hasta yatağı, 32 ameliyathane yoğun bakım, kemik iliği ve diyaliz üniteleri, karaciğer ve böbrek nakil merkezi ayaktan sağlık hizmeti veren 117 birim ve ünite, ileri düzey robotik cerrahi merkezi endoskopi üniteleri ileri düzey girişimsel ve tanısal görüntüleme üniteleri ile birlikte tüm erişkin ayaktan ve yatan hasta kabulü ve tüm ameliyatlar durdurulmuştur”