Canan Karatay'ın et pişirme tavsiyelerini sizler için bir araya getirdik. "Et pişerken tuz atılır mı, et ızgarada nasıl pişirilir?" gibi soruların cevabını merak ediyorsanız işte Prof. Dr. Canan Karatay'ın et pişirme tavsiyeleri…

Et pişirmenin püf noktaları Kurban Bayramı dolayısıyla merak ediliyor. Canan Karatay eti ızgarada pişirmeyi tavsiye ediyor.

CANAN KARATAY'IN ET PİŞİRME TAVSİYELERİ

Et ızgarada pişirilirken önce harlı, sonra ağır ateşte pişirilmelidir. Böylece kabuk yapan etin kıymetli suyu dışarıya çıkmaz.

Elon Musk'tan tartışma yaratan paylaşım: Manchester United’ı satın alıyorum Elon Musk'tan tartışma yaratan paylaşım: Manchester United’ı satın alıyorum

Izgara hafif ateşte yapılır. Etler buzdolabından alındıktan sonra biraz bekletilir ve tuzu, ızgara yapıldıktan sonra serpilir.

Tencere kebaplarında tarçın ya da karanfil kullanılabilir. Karabiber her türlü kuşbaşı ete yakışır.

Kebaplar ve yahnilerde et ilk önce biraz yağ ilavesiyle hiç su konulmadan, bıraktığı suyu çekene kadar kısık ateşte pişirilir. Fazla esmerleşmemeli. Et tek başına pişecekse çok az sıcak su eklenir. Bu şekilde pişirilirse tuz kesinlikle baştan atılmaz, çünkü eti sertleştirir.

Proteini artırmak için içine çeşitli sebzeler(kereviz, havuç, soğan, sarımsak vb.) ekleyebilirsiniz. Haşlama sonrasında bu sebzeler etle beraber servis yapılabilir veya ezilerek et suyuna katılıp çorbada kullanılabilir.

Etler fırında sebze ilavesiyle pişirilirse hem yumuşak olur hem de vitamin kaybı olmaz.