Bitki çayı, bitkilerin yaprak, çiçek, meyve, kök gibi farklı bölümlerinden elde edilen ve sıcak suda demlenerek içilen bir içecektir. Bitki çayları, çeşitli sağlık faydaları sağlamakta ve genellikle bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır.

Türkiye Otelciler Federasyonu’ndan depremzedeler için açıklama! Türkiye Otelciler Federasyonu’ndan depremzedeler için açıklama!

Ancak, bitki çaylarının zararları da vardır. Örneğin, bazı bitki çayları uykuya dalmakta zorluk çeken kişiler için uykuya dalmayı engelleyebilir. Ayrıca, bazı bitki çaylarının yüksek dozlarında kullanımı zehirli olabilir ve bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Hamile kadınlar ve emziren anneler için de bazı bitki çaylarının kullanımı önerilmez.

Özellikle, bitki çaylarının etkileri hakkında yeterli bilimsel araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle, bitki çaylarının kullanımından önce doktorunuza danışmanız veya bir bitkisel uzmana danışmanız önerilir. Ayrıca, bitki çaylarının doğal olmaları, onların zararsız olduğu anlamına gelmez. O nedenle, bitki çaylarının kullanımının önerilen dozlarda ve önerilen sürelerde yapılması önemlidir.