Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Öğretmen Akademileri ve Atölyelerini kurumsallaştırma amacında olduklarını açıkladı. Tekin, İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Ord. Prof. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda düzenlenen Öğretmen Akademileri ve Atölyelerinin 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı açılış dersinde konuştu.

Okul müdürü, denizde ölü bulunmuştu! Borsa'da kaybettiği para belli oldu Okul müdürü, denizde ölü bulunmuştu! Borsa'da kaybettiği para belli oldu

Bakan Tekin, konuşmasına Cumhuriyet'in 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve tüm şehitlere rahmet dileğinde bulunarak başladı. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını eleştirerek, insan hakları ve evrensel metinlerin uygulanmasında yaşanan eksikliklere dikkat çekti. Tekin, bu metinlerin artık kandırmaca olduğunu düşündüğünü ifade ederek, uluslararası mekanizmaların ve metinlerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Tekin, akademik veri üretme gerekliliğine vurgu yaparak, Türkiye'deki eğitim sisteminin gelişmesi ve öğretmenlerin sürekli eğitimini desteklemek amacıyla Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması planlarını açıkladı. Ayrıca, öğretmenlerin saha deneyimlerini ve sorunlarını üniversitelerdeki akademisyenler ve öğrencilerle paylaşarak bu ilişkinin sağlam bir temele oturmasını hedeflediklerini belirtti.

Bakan Tekin'in açıklamalarına göre, Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması için yasal altyapı çalışmalarına başlanmış durumda. Bu akademi, öğretmenlerin sürekli eğitimini desteklemek ve üniversitelerle işbirliğini kurumsal bir düzeye taşımak amacıyla oluşturulacak. Program, Bakan Tekin'in ve katılımcıların hatıra fotoğrafı çekmesiyle sona erdi.