Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 3600 ek gösterge ve asgari ücret çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ticaret Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. Bakan Işıkhan, bakanlığının bütçesine ilişkin yaptığı sunumda 3600 ek gösterge ve asgari ücret çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Işıkhan, asgari ücret konusunda şunları ifade etti: "Ay başında 2024 yılı asgari ücretini belirlemek için komisyonumuz toplanacaktır. Herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ediyoruz. Çalışanlarımıza yönelik enflasyona karşı koruma prensibimizi, önümüzdeki dönemlerde de aynı kararlılıkla sürdüreceğiz."

Asgari ücretteki her artışın, tüm çalışanlar için vergi istisnası tutarının artışına neden olduğunu belirten Bakan Işıkhan, bu sayede çalışanlara ek gelir avantajı sağlanmış olacağını vurguladı. 2024 yılında 595.1 milyar lira vergi istisnası öngörüldüğünü açıkladı.

Ayrıca, Bakan Işıkhan 3600 ek gösterge düzenlemesini de hayata geçireceklerini belirtti. Bu düzenleme, birinci dereceye yükselen devlet memurlarını kapsayacak.

Bakan Işıkhan, ağustos itibariyle işgücünün 507 bin kişi artarak 34.9 milyon, istihdamın 667 bin kişi artarak 31.7 milyon, işsiz sayısının 160 bin kişi azalarak 3.2 milyon ve işsizlik oranının 0.6 puan azalarak yüzde 9.2 olduğunu belirtti. Bu işsizlik oranının son 9 yılın en düşük seviyesi olduğunu açıkladı. Genç işsizlik oranının da 2020'den bu yana yüzde 25.9'dan ağustos 2023 itibariyle yüzde 17.2'ye düştüğünü belirtti.

ABD'den 'Gazze'de acil insani ateşkes' talebine veto ABD'den 'Gazze'de acil insani ateşkes' talebine veto

Bakan Işıkhan'ın yaptığı açıklamalar, 3600 ek gösterge ve asgari ücret konularında önemli gelişmelerin yaşanabileceğine işaret ediyor. İlgili komisyonun toplanması ve müzakerelerin başlamasıyla bu konularda daha fazla detayın ortaya çıkması bekleniyor.