Tıp Fakültesine, Parayla Kabul Edilen 140 Öğrenci Skandalı! Tıp Fakültesine, Parayla Kabul Edilen 140 Öğrenci Skandalı!

Gayrimenkul ve araç satışlarında 1 Kasım'dan itibaren yeni bir dönem başlıyor. Yeni düzenlemeye göre, artık ilan veren kişilerden gayrimenkul veya araçla bağlantılarını ya da yetkilerini kanıtlayan belgeler istenecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen bu yeni düzenleme, gayrimenkul ve araç ilanları için önemli değişiklikler içeriyor. Artık e-Devlet ve web tapu üzerinde ilanın doğruluğunu teyit eden bir belge olmadan, internet siteleri bu ilanları yayınlayamayacaklar. Aynı kural, araç alım satım işlemlerinde de uygulanacak ve ruhsat ya da ikinci el satış yetki belgeleri sorgulanacak.

NTV'nin haberine göre, yetki veya doğrulama belgesi olmayan ilanların her biri için 10,000 ile 100,000 lira arasında ceza kesilecek.

Uzmanlar, yine de internet ilanlarına dikkat etmek gerektiğini vurguluyorlar. Otomotiv Data Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, bu uygulamanın dolandırıcılık riskini azaltacağını ve tüketicilerin güvenini artıracağını belirtiyor. Sahte hesapların ve dolandırıcılık faaliyetlerinin minimize edileceğini vurgulayan Yalçın, "Bu sayede güvenilir satış işlemleri ve şeffaf piyasa koşulları, fiyatların gerçek piyasa koşullarını daha iyi yansıtmasına yardımcı olacaktır," diyor.