Anayasa Mahkemesi (AYM), "Dezenformasyon Yasası" olarak bilinen ve "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçuna hapis cezası öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuruyu Genel Kurul'da değerlendirdi. Yüksek Mahkeme, dezenformasyon yasasının iptal talebini oy çokluğuyla reddetti.

Bu düzenleme, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'na eklenen 217/A Maddesi ile halkı yanıltıcı bilgilerin alenen yayılmasını suç saymaktadır. İlgili madde şu şekildedir:

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Yapılan 15 Maddelik Yeni Sistem Değişiklikleri Duyurusu Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Yapılan 15 Maddelik Yeni Sistem Değişiklikleri Duyurusu

"Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma: (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. (2) Fail, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde, birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır."