Türkiye'de evlenmek için maliyet giderek yükseliyor. Televizyon, buzdolabı, ocak, fırın, çamaşır ve bulaşık makinesinin yer aldığı 6 parçalık bir beyaz eşya seti ortalama 85 bin TL'yi buluyor. Önemli ev eşyalarından olan bu makinaların ödemesi ise bir hayli zorlaşıyor. Pek çok kişi bu eşyaları kredi kartı aracılığıyla taksit yoluyla ödemeyi tercih ederekn her banka aynı taksit sayısını sağlamıyor.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, çalışmaya göre beyaz eşya satışlarında en yüksek 9 taksit yapılabildiğini söylyerek "Tüm bankalarda bu 9 taksit uygulansa tüketici çok daha rahat edecek" ifadelerine yer verdi.

Reisi'nin Cenaze Törenine Yılmaz ve Fidan Katılacak Reisi'nin Cenaze Törenine Yılmaz ve Fidan Katılacak

Bunun dışında BSH Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Gelişen Pazarlar Bölgesi Üst Yöneticisi (CEO) de olan Sığın, Sakarya'nın Sapanca ilçesinde yapılan Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde, beyaz eşya sektöründeki gelişmeleri ve beklentileri de yorumladı.

'TÜKETİCİYİ YORUYOR'

Türkiye beyaz eşya sektörünün dünyanın ikinci en büyük kümelenmesi olduğunun altını çizen Sığın, "2024'ün ilk çeyrek rakamları daha yeni kapandı. Geçen seneye göre baktığımızda iç pazarla dış pazar ters yönde hareket etti. İç pazarda yaklaşık yüzde 28'lik iyileşme, dış pazarda ise yüzde 5'lik düşüş var. Bakıldığında rakamlar birbirinden biraz uzak gibi gözükmekle beraber beyaz eşya endüstrisi Türkiye'nin neredeyse kapasitesinin üçte ikisini, hatta bazı zamanlarda dörtte üçünü ihraç ediyor. Dolayısıyla oradaki beş puanlık düşüş bu sektörü çok etkiledi." şeklinde konuştu.

Sığın, yaz aylarında piyasada canlılık beklediklerini ancak yüksek faizlerin ve bazı bankalarca 9'dan daha az uygulanan taksit sayısının satın alma imkanını zorlaştırdığını dile getirdi.

Gökhan Sığın, "Ürünlerimiz ihtiyaç ürünleri. Dolayısıyla ihtiyaç olduğu anda insanların almaktan başka seçeneği kalmıyor ama daha düşük taksit sayısını ödemek veya o taksitleri çok daha yüksek faizlerle maliyetlendirerek ödemek tüketicileri yoruyor" yorumunda bulundu.

'MAKUL BİR TAKSİT SÜRECİ'

Beyaz eşya satışlarında 9 taksit uygulamasının tüm bankalar tarafından yapılması talebinde bulunduklarını belirten Sığın, sözlerine şunları ekledi:

"Düzenlemeye göre beyaz eşya satışlarında 9 taksit olabiliyor. Tüm bankalarda bu 9 taksit uygulansa tüketici çok daha rahat edecek. Şu anda daha düşük taksit uygulanan banka seçenekleri var ama ortalama ömrü neredeyse 12 sene olan bir cihazın peşin alınması tüketici için çok zor bir şey. 9 ay taksit imkanı çok makul bir taksit süreci. Tüm bankaların 9 taksit uygulaması, gerçekten tüketici nezdinde olumlu bir hareket olacaktır, toplam tüketimi de arttırmayacaktır." şeklinde konuştu.