Türkiye'de milyonlarca asgari ücretli çalışanın gözü kulağı Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağında. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın kapıları kapatsa da, canlı yayında ortaya atılan iddialar, asgari ücretlilere yönelik beklentileri tekrar gündeme getirdi. Habertürk.com Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Barlas, canlı yayında yaptığı açıklamalarda Temmuz ayında asgari ücrete %15-20 civarında bir zam beklendiğini ifade etti.

Zam Memur Para 3

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Galatasaray Kulübü Başkanı Özbek'e Tebrik Telefonu Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Galatasaray Kulübü Başkanı Özbek'e Tebrik Telefonu

Zam Beklentileri ve Ekonomik Tahminler

Yavuz Barlas, ekonomist Şeref Oğuz'un Eylül ayında asgari ücrete zam yapılacağına dair kulis bilgilerini gerçekçi bulmadığını dile getirdi. Barlas, "Asgari ücretlilere Temmuz'da yüzde 15-20 arasında bir zam yapılması ve maaşların 20 bin TL'ye tamamlanması bekleniyor. Emekli ve memurlar gibi asgari ücretliler de yaz aylarında bir maaş ayarlaması görebilir" dedi.

Para 34 Depo 16 9 1596797960 8Nhv.jpg

Çalışma Anayasası ve Kıdem Tazminatı Vurgusu

Barlas ayrıca, 1 Mayıs'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın çalışma anayasasını ilan etmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'de sendikalaşma oranının düşük olduğunu ve bu durumun çalışan hakları açısından güç kaybına neden olduğunu vurguladı. Kıdem tazminatının korunması gerektiğini belirten Barlas, "Kıdem tazminatı çok önemli bir hak ve tartışmaya açılmamalı" ifadelerini kullandı.

Para Tl Lira 30 Wl6H Cover

Asgari Ücretlinin Beklentileri ve İddialar

Asgari ücrete yapılacak zamla ilgili olarak Barlas, "Eğer Temmuz ayında bir ayarlama yapılırsa, bu, yaz aylarındaki fiyat artışlarını absorbe etmek için bir fırsat olabilir" dedi ve ekledi: "Küçük de olsa bir ayarlama bekliyorum. Belki kimseyi tam anlamıyla memnun etmeyecek, ama sembolik de olsa bir artış olabilir."