İYİ Parti'den CHP'ye Yerel Seçim Teklifi: "10 Büyükşehirde Aday Çıkarmayın" İYİ Parti'den CHP'ye Yerel Seçim Teklifi: "10 Büyükşehirde Aday Çıkarmayın"

Kovid-19 izinleri sona eren ve açık cezaevine dönmeleri gereken hükümlüler için başvuru süresi yaklaşıyor. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 izni sonrası açık cezaevine dönmesi gereken hükümlülerin 15 Ağustos tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu tarihe kadar açık cezaevine teslim olmayan hükümlüler ise kapalı cezaevlerine alınacaklar.

Açık cezaevinde bulunan hükümlülerin Kovid-19 izinleri 31 Temmuz itibarıyla sona ermişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen yeni düzenlemeye göre, denetimli serbestlik hükmü 5 yıl veya daha az süre kalan hükümlüler için geçerli olacak. Bu hükümlülerden 5 yıl veya daha az süre kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan süre denetimli serbestlik altında infaz edilecektir.

Ancak denetimli serbestlik süresi 5 yıldan fazla olan hükümlüler için durum farklıdır. Bu kapsamda olan hükümlüler için 15 Ağustos tarihine kadar açık cezaevine dönmek için başvuru yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Başvuru yapmayan ve süre içinde açık cezaevine dönmeyen hükümlüler ise kapalı cezaevlerine alınacaklar.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "15 Ağustos akşamına kadar geri döneceklerin başvurmaları gerekiyor. Geri dönecek yaklaşık 21 bin hükümlü var. 21 bin hükümlünün, süresi içinde müracaat etmesi lazım. O süre 15 Ağustos'ta sona eriyor. 15 Ağustos'a kadar müracaat etmeyen hükümlüler haklarını kaybetmiş, direkt kapalı cezaevine gitmiş olurlar" ifadelerini kullanmıştı. Bu yeni düzenleme ile açık cezaevindeki hükümlülerin durumları ve dönüş süreçleri belirlenmiş oldu.