Enflasyon oranlarının yüksek çıkması yanı sıra Özel tüketim vergisi ÖTV'de beklenen artış ile birlikte zammı da beraberinde getirdi.

Philip Morris sigara grubuna 4 TL zam geldi.

Yeni yılda yapılacak olan bu zam haberi sigara tiryakilerine sigarayı bıraktıracak cinsten bir haber oldu....

Yeni yılda uygulanak ÖTV zammı Yİ-ÜFE’de Temmuz’dan bu yana beş aylık değişim yüzde 22,6 seviyesinde. 2022 Aralık Yİ-ÜFE aylık değişimi yüzde 2 olsa bile ocak ayında ÖTV’de yapılacak artış yüzde 25 olacak. Buna göre, tahmin edildiği gibi Yİ-ÜFE’de altı aylık değişim oranı yüzde 25 olursa ve başka bir karar alınmayıp bu oranda otomatik artış yapılırsa, “asgari maktu vergi” uygulaması sebebiyle önemli bir fiyat artışı ihtiyacı doğacak. 

Beşiktaş Sivas'ta dondu kaldı Beşiktaş Sivas'ta dondu kaldı

6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada paket başına asgari maktu vergi 15.83 liradan 19,79 liraya yükselecek. 

Bu rakamların başa baş noktasını hesapladığımızda ise en düşük sigara fiyatı 31,41 lira olarak karşımıza çıkıyor. Bir de paket başına 0,7865 liralık maktu vergi var. Bu rakamı da yüzde 25 artırdığımızda karşımıza çıkan 0,9831'i eklediğimizde fiyat 31,41 liraya ulaşıyor. Yani eğer beklenen artış olursa hiç bir sigara 31,41 liranın altında satılamayacak. Bir de yüzde 18'lik KDV'nin artan tutar nedeniyle farkını dikkate almakta fayda var. Bu da 70 kuruş yapıyor. Toplarsak en az 33 liralık sigara fiyatına ulaşıyoruz.

Şu an en düşük sigara fiyatı 27,5 TL en yüksek fiyat ise 48 TL